Ramiz Nukić, bh. tragač za kostima: Nijedna kazna nije dovoljna za Ratka Mladića
U julu 1995. godine, nakon što je enklava Srebrenica koja je bila pod zaštitom UN-a zauzeta, vojska bosanskih Srba na čelu s Ratkom Mladićem napala je nenaoružane muškarce, žene i djecu. Nakon toga dogodio se jedan od najvećih zločina nakon Drugog svjetskog rata, u kojem je ubijeno više od 8.000 muškaraca i dječaka bošnjačke nacionalnosti, podsjeća Deutsche Welle.
Ramiz je, pukom srećom, uspio preživjeti golgote Srebrenice i jedan je od mnogih koji iščekuju pravdu i presudu u slučaju Ratka Mladića, ali ističe kako nije mnogo uzbuđen zbog presude.
"Ratni zločinci će biti kažnjeni, ali će jednog dana izaći iz zatvora, na ovaj ili onaj način. A žrtve niko ne može vratiti. Svi bi se trebali suočiti s licem pravde, sudovi imaju svoju moć, ali niko ne može zadovoljiti moju želju da se vrati moja porodica. Bez obzira kako kazne Mladića, to nikada neće biti dovoljno za mene", kaže Ramiz koji je u Srebrenici izgubio oca i dvojicu braće.
On ističe kako je bolju pravdu pronašao u traganju za kostima žrtava, nedužnih ljudi koji nikada ne smiju biti zaboravljeno.
"Moramo podsjećati svoju djecu i unuka na ono što se desilo ovdje. I ti događaji i žrtve su nešto što nikada ne smijemo zaboraviti, upravo kako se to ne bi ponovilo nikada više", kazao je Ramiz za Deutsche Welle.
On sam se sedam godina nakon genocida u Srebrenici vratio svojoj kući, u selo Kamenicino brdo nadomak Srebrenice. Tada je bio nezaposlen, ali je uskoro otvorio svoju farmu, no ni to mu nije došlo smiraj, te je odlučio da potraži njihove kosti. Kada je krenuo u potragu bio je prestravljen količinom kostiju i skeleta koje je pronašao u blizini Srebrenice.
"Meni su sve kosti iste i bilo je teško prepoznati da li se negdje tu nalaze moj otac i braća. Ipak, zbog velike količine odlučio sam da prikupim sve te kosti i odnesem ih u Institut za nestale", pojasnio je Ramiz, koji tada nije uspio pronaći članove porodice. Ipak, otkriveni su kasnije u jednoj od masovnih grobnica u blizini Zvornika, prenosi Deutsche Welle.
No, iako je pronašao članove svoje porodice i doveo ih do vječnog smiraja, Ramiz nije mogao pronaći mir zbog drugih porodica te i danas traga za kostima svojih sugrađana koji su nestali u julskom paklu 1995. godine.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.