Predsjedništvo BiH će odlučivati o Čovićevom pozivu ruskim vojnicima
Nakon što je ministar odbrane Bosne i Hercegovine Sifet Podžić jučer odbio dati saglasnost za ulazak pripadnika vojske Ruske Federacije koji su danas trebali doći u Mostar kako bi, na molbu predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH i predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića izvršili "dekontaminaciju" i "dezinfekciju" Univerzitetsko kliničke bolnice Mostar, u cijeli slučaj je uključeno i Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, saznaje Radiosarajevo.ba.
Piše: Faruk Vele
Zamjenica predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH i ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković potvrdila je za naš portal da je cijeli slučaj proslijeđen Predsjedništvu BiH kako bi organ kolektivnog šefa države zauzeo stav o dolasku pripadnika oružane sile druge države na teritoriji naše zemlje.
Reakcija OSBiH
Zasad nema informacija kada bi Predsjedništvo BiH, eventualno, trebalo razmatrati ovo pitanje.
Kako neslužbeno saznajemo, i vrh Oružanih snaga BiH je, također, tražio odgovor po kojem aranžmanu dolaze pripadnici ruske vojske (a nedavno su u Banjoj Luci i bili), jer "nemamo bilateralni sporazum, niti su Oružane snage BiH upoznate sa detaljima" ovih aktivnosti.
Čović pozvao rusku vojsku da "dekontaminira" Mostar bez znanja MO i OSBiH!
Podsjetimo, Ministarstvu vanjskih poslova BiH se notom obratila Ambasada Ruske Federacije u Sarajevu. Navedenom notom se, kako se navodi u dopisu koji potpisuje ministrica Turković, a koji smo imali priliku vidjeti, traži "dozvola ulaska na teritoriju BiH 24-članog tima i pet specijaliziranih vojnih ABHO vozila za "dekontaminaciju" i "dezinfekciju", koji bi na osnovu Čovićevog zahtjeva pružili pomoć bolnici u Mostaru.
"Ovim vas podsjećamo da Ministarstvo nije nadležno dati dozvolu za ulazak oružanih snaga druge države na teritoriju BiH, i nije nam poznato da je eventualno Predsjedništvo BiH donijelo Odluku kojom bi se odobrio ulazak vojno-medicinskih timova Ruske Federacije na teritoriju Bosne i Hercegovine, kao ni o zadacima na kojima bi eventualno bili angažovani", navodi se u dopisu koji potpisuje ministar Podžić.
Nadalje, ministar Podžić je podsjetio da Ministarstvo odbrane i Oružane snage BiH nisu ni na koji način bili uključeni "u dogovaranje bilo kakvog bilateralnog angažmana koji bi podrazumijevao boravak i angažiranje pripadnika oružanih snaga Ruske Federacije na teritoriji Bosne i Hercegovine".
Čović i ruski utjecaji
Inače, jedinicom koja je trebala doći u Mostar komanduje general-major Mihail Černišov, načelnik hemijske, biološke i radijacijske zaštite Zapadnog vojnog okruga čije je sjedište u Sankt Petersburgu.
General Černišov je tokom aprila boravio u Beogradu gdje se susreo sa srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem, a sastanku je prisustvovao i bivši ruski ambasador u BiH, a sada ambasador te države u Srbiji - Aleksandar Bocan Harčenko.
Prilikom nedavnog dolaska ruskih snaga u Banju Luku kazano je da dolazi "grupa vojnih stručnjaka-ljekara, sa specijalnom tehnikom", koja će omogućiti dezinfekciju prostora i zgrada što bi trebalo omogućiti sprečavanje širenja zaraze.
Kako su nedavno objavili nezavisni mediji, ne treba zaboraviti da se u ovakvim situacijama obično šalju pripadnici Vojno-obavještajne službe (GRU) i da njihovo prisustvo u RS može biti i subverzivno-obavještajnog karaktera.
Podsjetimo, u intervjuu za ruski dnevni list Rossiyskaya Gazeta, predsjedavajući Doma naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine i predsjednik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Dragan Čović je poručio da u Bosni i Hercegovini "nažalost ima vrlo malo ruskog utjecaja".
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.