Prate najuspješnije modele: EU i UN udružuju snage na unapređenju prevencije raka u BiH

0
Radiosarajevo.ba
Prate najuspješnije modele: EU i UN udružuju snage na unapređenju prevencije raka u BiH
Foto: Press / U skladu sa europskim ciljevima, istraživanje prati modele u BiH

Evropska unija i Ujedinjene nacije, u saradnji sa zdravstvenim vlastima, pokrenuli su danas sveobuhvatno istraživanje o raku grlića materice, dojke, debelog crijeva i prostate u Bosni i Hercegovini.

Cilj projekta je uspostavljanje temelja za efikasnu politiku kontrole raka, sa krajnjim ciljem smanjenja smrtnosti i unapređenja kvalitete života u BiH.

Uz finansijsku podršku Evropske unije u iznosu od miliona eura te doprinose Populacijskog
fonda Ujedinjenih nacija (UNFPA) i Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), ovo jednogodišnje istraživanje ima za cilj osigurati tačne podatke koji će poslužiti kao osnova za izradu sveobuhvatnog programa prevencije raka. Inicijativa ističe opredijeljenost EU-a za jačanje zdravstvenih sistema i usklađivanje BiH sa evropskim standardima u prevenciji i liječenju raka.

Ko su rođaci Dodika koji su završili na američkoj crnoj listi: Kako su pokušali zaobići sankcije?

Ko su rođaci Dodika koji su završili na američkoj crnoj listi: Kako su pokušali zaobići sankcije?

"Projekat osigurava polazne osnove za višegodišnji program s ciljem prevencije i otkrivanja
četiri vodeća oblika raka, dakle, raka dojke, grlića materice, debelog crijeva i prostate. Već
programiramo inicijalna sredstva za podršku pokretanju programa.

Nadalje, BiH sada ima pristup EU4Health programu, inicijativi u vrijednosti od 4,4 milijarde eura za jačanje zdravstvenih sistema, promociju prevencije bolesti i rješavanje kritičnih pitanja poput raka u cijelom regionu. Ohrabrujemo BiH da u potpunosti iskoristi ova raspoloživa sredstva i aktivno aplicira za podršku kako bi dodatno unaprijedila svoj zdravstveni sektor", istaknuo je voditelj Odjela za saradnju pri Delegaciji EU u BiH Stefano Ellero.

"Pokretanje ovog istraživanja simbolizuje ključan korak ka jačanju zdravstvene infrastrukture",
naglasila je Marina Riđić, zamjenica predstavnice UNFPA u BiH. "Kao UN-ova agencija za seksualno i reproduktivno zdravlje, UNFPA u partnerstvu sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom i resornim vlastima u oblasti zdravstva ima za cilj prikupljanje bitnih podataka koji će oblikovati budućnost u prevenciji i zdravstvenoj zaštiti kod ovih oblika raka."

Rak je kontinuirano jedan od značajnijih izazova javnog zdravstva u Bosni i Hercegovini, sa visokom stopom smrtnosti. Sedmično se bilježi približno 11 smrtnih slučajeva uslijed raka dojke, što ga čini najsmrtonosnijim rakom među ženama u BiH. Svake sedmice tri žene umru od raka grlića materice koji je gotovo u potpunosti preventabilan uz provođenje vakcinacije protiv HPV-a u adolescentskoj dobi i sa mnogo boljim prognozama u slučaju ranog otkrivanja putem skrininga.

Rak debelog crijeva godišnje odnese preko 1.000 života, podjednako pogađajući muškarce i žene, dok rak prostate uzrokuje oko 457 smrtnih slučajeva među muškarcima svake godine. Ove brojke Svjetske zdravstvene organizacije naglašavaju kritičnu potrebu za ciljanim programima prevencije raka.

"Gotovo polovina svih slučajeva raka se može spriječiti ili uspješno liječiti pod uslovom da se isti rano otkriju", navodi Erwin Cooreman, specijalni predstavnik Svjetske zdravstvene organizacije u BiH. "Prevencija i rano otkrivanje kroz preglede su itekako isplativa strategija kontrole raka. Kroz ovaj projekat želimo prikupiti dokaze za potrebe izrade ciljanih intervencija za spašavanje života i unapređenje kvalitete života brojnih građana."

Istraživanje se provodi u saradnji sa Ministarstvom civilnih poslova Bosne i Hercegovine, Federalnim ministarstvom zdravstva, Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i Odjelom za zdravstvo i druge usluge Brčko distrikta Bosne i Hercegovine.

U skladu sa Evropskim planom za borbu protiv raka i Ciljevima održivog razvoja UN-a, ovo
istraživanje ima za cilj da prati uspješne modele u EU. U mnogim državama članicama,
organizirani programi ranog otkrivanja drastično su smanjili stope smrtnosti od karcinoma poput
raka debelog crijeva i raka grlića materice. Rezultati ove sveobuhvatne studije će se koristi kao
osnova za izradu i unapređenje efikasnosti budućih strategija prevencije i upravljanja
slučajevima raka u Bosni i Hercegovini.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije