Posvećen Husein-begu Gradaščeviću: Održana promocija filma "Zmaj od Bosne" Avde Huseinovića
U organizaciji Općine Stari Grad Sarajevo i općinskog načelnika Ibrahima Hadžibajrića sinoć je u velikoj sali ove općine održana premijera dokumentarnog filma Zmaj od Bosne autora Avde Huseinovića, poznatog bh. publiciste i autora poznatih dokumentarnih filmova.
Premijera je simbolično održana na Dan državnosti Bosne i Hercegovine.
"Posebnu počast želim odati ljudima koji su svojim učešćem dali veliki doprinos u realizaciji filma o Husein-kapetanu Gradaščeviću, a koji nisu doživjeli večerašnju premijeru, to su rahmetli akademik Muhamed Filipović, Muhamed Bego Gradaščević potomak iz loze Gradaščevića i akademik Galib Šljivo, čovjek koji mi je bio mentor i koji mi je ostavio svoju višedecenijsku kapitalnu arhivsku zaostavštinu.
Šta će Putin reći na ovo? Susjedna zemlja Rusije nudi teritorij za važnu NATO bazu
Sutra premijera dokumentarnog filma "Zmaj od Bosne" Avde Huseinovića: Sačuvati historiju od zaborava
Prošlo je 190 godina od kako je ugašeno svjetlo Pokreta za autonomiju Bosne, a Husein-kapetan nas je okupio u ovolikom broju. I još će nas dugo okupljati", kazao je Avdo Huseinović po okončanju premijere filma Zmaj od Bosne.
Ocijenio je da će ovo biti jedan od najznačajnijih filmova iz naše historije.
Husein-kapetan Gradaščević (1802-1834) je bio jedan od najznačajnijih bosanskohercegovačkih političara i ličnosti u 19. stoljeću. Zbog svojih djela, a pogotovo borbe za bosansku autonomiju u Osmanskom carstvu ostao je zauvijek upisan u historiji Bosne i Hercegovine. Tokom svog vladanja Gradačačkom kapetanijom, stekao je veliki ugled u narodu zbog mudrog vladanja i tolerancije, kao i čuveni nadimak "Zmaj od Bosne".
Bošnjaci ga i danas smatraju jednim od svojih nacionalnih heroja. Proslavio se u borbi za slobodu Bošnjaka i Bosne u periodu 1831-1832.
Husein kapetan Gradaščević, bosanski princ
Pišući o ličnosti Gradaščevića i Pokretu za autonomiju, prof. dr. Šaćir Filandra je u tekstu objavljenom na portalu Radiosarajevo.ba zapisao:
"Ovaj bosanski protodržavni pokret, bez obzira na njegov neslavni kraj, svjedoči da su Bošnjaci u doba evropskog proljeća nacija valjano razumijevali svoju zemaljsku, domovinsku, nacionalnu i političku poziciju te da su za svoju zemlju bosansku samo htjeli priznanje, slobodu i ravnopravnost.
Neuspjeh Gradaščevićeva pokreta značio je poniranje bosanske političke misli i bosanske političke samosvijesti, blijeđenje i zatiranje autentične bosanske kulture sjećanja sve do devedesetih godina 20 stoljeća kada se u povoljnom povijesnom kontekstu ideja bosanske autonomije realizira kroz samostalnost i nezavisnost bosanskohercegovačke države. Rodno tlo današnje Bosne i Hercegovine je u ideji i pokretu Gradaščevićeve generacije. Zato ga se sjećamo i zato smo ga se dužni sjećati!."
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.