Zastupnici raspravljaju o hitnosti postupka zakona o akcizama
Zastupnik Socijaldemokratske partije (SDP) Saša Magazinović odmah na početku je rekao da nema potrebe za hitnom procedurom, a problematizirao je i izjave međunarodnih dužnosnika koji su kazali da onaj ko je protiv akciza protiv je Evropske unije.
Također, istaknuo je i da je mislio glasati za izmjene ovih zakonskih rješenja, zbunio ga je, kaže, predsjednik Republike Srpske i predsjednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik koji je kazao da kreditna zaduženja BiH nisu potrebna.
"Dodik tvrdi da imamo u BiH stabilno finansiranje i da nam krediti ne trebaju, dakle ekonomija cvjeta. S druge strane, traži se povećanje akciza za izgradnju puteva, ali zašto se dosad ništa nije gradilo", kazao je Magazinović.
Zastupnik Saveza za bolju budućnost (SBB) BiH Damir Arnaut upozorio je da se trenutno raspravlja o hitnosti procedure, a ne o suštini zakona, a Magazinović je, ističe Arnaut, sve vrijeme raspravljao o suštini zakona.
Obrazlažući stav da je za ovo pitanje opravdana hitnost, Arnaut je naveo da su ispunjena dva uvjeta za to, a zakoni su potrebni jer su mnogi procesi u BiH na čekanju posebno infrastrukturni projekti, stoga ovi zakoni imaju visok stepen hitnosti.
Za nezavisnog zastupnika Senada Šepića nemoguće je odvojiti rasprave o hitnosti procedure i o suštini zakona, posebno ističući da, primjera radi, poljoprivrednici nisu u mogućnost podnijeti ovakvo povećanje akciza na naftu i naftne derivate.
Zastuonik Stranke demokratske stranke (SDA) koji je napustio Klub te stranke u Predstavničkom domu Salko Sokolović najavio je da neće glasati za hitnost procedure, zatraživši redovan postupak glasanja kako bi se iznašlo rješenje prihvatljivo za sve.
Tvrdi da u njegovoj stranci nema demokratije, navodeći da je na izborima bio na listi SDA, ali za njega su glasali građani kojima je, kaže, i odgovoran. Budući da su Sokolović i Sadik Ahmetović, također zastupnik SDA koji je istupio iz Kluba stranke tražili redovnu proceduru, Arnaut je podsjetio da parlament o ovim zakonima ne raspravlja prvi put.
"Zakoni su ranije prošli komisijsku fazu, ali nije bilo entitetske većine za podršku zakonima", kazao je Arnaut.
Na njegovo izlaganje osvrnula se zastupnica Srpske demokratske stranke (SDS) Aleksandra Pandurević kazavši da je istina da su zakoni istog teksta bili pred zastupnica zbog čega ne razumije zašto su opet pred njima, osim ako neki nisu "akcizne patriote".
Tvrdi da kada se predlaže ovakav zakon unaprijed se moraju imati mjere za pomoć poljoprivredi, zato treba dodatno vrijeme kako bi se izračunalo koliko će ovo koštati poljoprivrednike i koliko će se to "prelomiti preko njihovih leđa".
Zastuonik Demokratske fronte (DF) Željko Komšić kazao je da razumije Poslovnik i članove koji opravdavaju hitnost postupka, ali je zatražio od predlagača zakona, a to je Vijeće ministara, da pojasni zašto je to tako.
"Tačno je da smo o zakonima ovdje već raspravljali i to u redovnoj proceduri, a ako je već bilo tako zašto nije i danas redovna procedura. Šta su razlozi hitnosti, da li su to zahtjevi MMF-a, imamo li rokove ili je u pitanju nešto drugo", pitao je Komšić.
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić javio se za riječ te je potpunom neistinom nazvao stvari koje su zastupnici iznosili o njemu, odbacujući takve stavove.
"Citirate dijelove mojih rečenica, a onda ih miksate sa svojim stavovima što je nekorektan pristup", kazao je Zvizdić te ih zamolio da se pronađe rečenica u kojoj je on rekao da je Vijeće ministara odlučilo preopteretiti poljoprivrednike.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.