Podsjetimo: Kojih osam prioriteta Evropska komisija traži da ispune bh. političari
Evropska komisija je za Bosnu i Hercegovinu u oktobru je preporučila status kandidata za punopravno članstvo u EU, a Vijeće opštih poslova Evropske unije odobrio je danas kandidatski status za našu zemlju.
Komisija od bh. vlasti očekuje ispunjavanje osam određenih uslova.
1. Prioritetno usvojiti izmjene u postojećem Zakonu o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću
Teška nereća u BiH: 'Povrijeđene tri osobe, saobraćaj u potpunosti obustavljen'
Odobren kandidatski status Bosne i Hercegovine za Europsku uniju
2. Usvojiti zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću i usvojiti zakon o sudovima Bosne i Hercegovine
3. Donijeti zakon o sprječavanju sukoba interesa
4. Preduzeti odlučne korake za jačanje prevencije i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala
5. odlučno unaprijediti rad na obezbjeđivanju efikasne koordinacije na svim nivoima kapaciteta upravljanja granicom, kao i obezbjeđivanju funkcionisanja sistema azila
6. Obezbijediti zabranu torture, posebno uspostavljanjem nacionalnog preventivnog mehanizma protiv torture i zlostavljanja
Saznajemo: Europska unija bi u četvrtak mogla dodijeliti kandidatski status Bosni i Hercegovini
7. Garantovati slobodu izražavanja i medija i zaštitu novinara, posebno osiguravanjem odgovarajućeg sudskog postupanja u slučajevima prijetnji i nasilja nad novinarima i medijskim radnicima
8. Obezbijediti rezultate u funkcionisanju na svim nivoima mehanizma koordinacije o pitanjima EU, uključujući razvoj i usvajanje nacionalnog programa za usvajanje pravne tekovine EU.
Uslovi su uglavnom vezani za 14 prioriteta koje je Evropska komisija predstavila 2019. godine, u mišljenju o spremnosti BiH da postane zemlja kandidat.
Pitanje dodjele kandidatskog statusa za BiH je je pokrenuto nakon što je EU odobrila ovaj status za Ukrajinu i Moldaviju.
BiH ove godine ima relativno negativan izvještaj Evropske komisije. Evropska komisija zaključuje da u ključnim poljima BiH nije učinila nikakav napredak. Loša ocjena u godišnjem izvještaju je razlog zašto su neki komesari bili protiv da se preporuči status kandidata za BiH.
Bosna i Hercegovina je 2016. godine podnijela zahtjev za članstvo u Evropskoj uniji, kao posljednja zemlja Zapadnog Balkana, s izuzetkom Kosova kojeg kao neovisnu državu ne priznaju članice EU-a Španija, Slovačka, Kipar, Rumunija i Grčka.
Kako je ranije pisao portal Radiosarajevo.ba, u četvrtak, 15. decembra, članice Evropske unije će u četvrtak razmatrati dodjelu kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini i očekuje se da će naša zemlja zvanično i dobiti status kandidata.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.