Podijelite uspomene na profesora Senahida Halilovića: Ostavite poruku i budite dio Knjige sjećanja

0
Radiosarajevo.ba
Podijelite uspomene na profesora Senahida Halilovića: Ostavite poruku i budite dio Knjige sjećanja
Foto: Dž. K. / Komemoracija Senahidu Haliloviću

Senahid Halilović, član Akademije nauka i umjetnosti BiH i redovni profesor Filozofskog fakulteta u Sarajevu, preminuo je 24. aprila 2023. godine.

Komemoracija Senahidu Haliloviću održana je 27. aprila 2023. u 15 sati u Narodnom pozorištu, a akademik je sahranjen istog dana na Gradskom groblju Bare.

U toku komemoracije otvorena je Knjiga žalosti, a svi oni koji žele odati posljednju počast i oprostiti se s našim cijenjenim akademikom mogu to učiniti online.

Mještani Fojnice sami sanirali oko 80 posto materijalne štete nakon poplava

Mještani Fojnice sami sanirali oko 80 posto materijalne štete nakon poplava

"Ukoliko to niste učinili tokom komemoracije akademiku Senahidu Haliloviću u Narodnom pozorištu, pozivamo vas da se upišete u knjigu žalosti na sljedećem linku: Knjiga žalosti: Akademik Senahid Halilović.

Podijelite svoja iskustva sa profesorom Halilovićem ili svoje mišljenje o njemu. Prikupljene materijale Slavistički komitet objedinit će u Knjigu sjećanja na akademika Senahida Halilovića", napisano je na zvaničnoj stranici novog izdanja Pravopisa bosanskoga jezika autora Senahida Halilovića.

Podsjećamo, akademik Senahid Halilović je diplomirao, magistrirao i doktorirao na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Već 1991. godine objavljuje knjigu Bosanski jezik, prvu knjigu u kojoj je progovoreno o posebnostima bosanskog jezika kao ravnopravnog idioma hrvatskom i srpskom jeziku. Nakon ove knjige koja je srušila barijere na putu afirmacije bosanskog jezika i nakon početka rata, Halilović pristupa izradi kapitalnog djela: Pravopisa bosanskoga jezika.

Preminuo akademik Senahid Halilović, autor Pravopisa bosanskog jezika

Preminuo akademik Senahid Halilović, autor Pravopisa bosanskog jezika

Iako rađen u teškim uslovima u ratnom Sarajevu i bez podrške adekvatnog tima, Pravopis objavljen 1996. postaje temelj standardizacije bosanskog jezika.

U godinama koje slijede Halilović nastavlja s presudnim doprinosom standardizaciji bosanskog jezika, prvo kao koautor Gramatike bosanskoga jezika, a zatim i Rječnika bosanskoga jezika. Konačno, doprinos standardizaciji bosanskog jezika Halilović zaokružuje 2017. godine drugim izdanjem Pravopisa bosanskoga jezika, koje je objavljeno i kao besplatna mobilna aplikacija koju je preuzelo više od 30.000 ljudi.

Karijeru je započeo na Institutu za jezik u Sarajevu, da bi zatim na Filozofskom fakultetu u Sarajevu proveo 30 godina i dao presudan doprinos obrazovanju stručnih i naučnih kadrova u oblasti bosnistike: nastavnika i profesora bosanskog jezika te lingvista bosnista.

Proteklih decenija akademik Halilović dao je i ključni doprinos otvaranju BiH i Sarajeva kao njenog centra u oblastiti filologije: aktivnošću na povratku ANUBiH-a u projekt Općeslavenski lingvistički atlas (2004–2005); rukovođenjem Microsoftovim projektom prevođenja računarske terminologije s engleskog na bosanski (2006–2007); zasnivanjem Slavističkog komiteta (2008), koji je iste godine primljen u Međunarodni slavistički komitet, svjetsku zajednicu slavističkih udruženja; uključivanjem Bosne i Hercegovine u Evropski lingvistički atlas (2010). Pod rukovodstvom akademika Halilovića u Slavističkom komitetu objavljeno je nekoliko desetina knjiga, među kojima se ističe Bosanskohercegovački lingvistički atlas, čiju je izradu vodio. Za ovo kapitalno djelo, prvo ove vrste u regionu, dobio je i posebno priznanje Univerziteta u Sarajevu.

Akademik Senahid Halilović objavio je 18 knjiga štampanih u preko 100.000 primjeraka, te preko 100 naučnih i stručnih radova. Član Akademije nauka i umjetnosti BiH postao je 2019. godine.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije