Podignuta optužnica protiv zaposlenice Direkcije za koordinaciju policijskih tijela

Radiosarajevo.ba
Podignuta optužnica protiv zaposlenice Direkcije za koordinaciju policijskih tijela
/ Foto: Tužilaštvo BiH / Ilustracija
Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv Lejle Čaušević, zaposlenice Direkcije za koordinaciju policijskih tijela Bosne i Hercegovine (DKPTBiH).

Optužena se tereti, da je, u periodu od 2012. do 2015. godine, kao zaposlenica Direkcije za koordinaciju policijskih tijela (DKPT) BiH, na poziciji stručne savjetnice za analize i procjene, počinila koruptivna kaznena djela, s ciljem nezakonitog posredovanja u zapošljavanju određenih osoba.

U optužnici se navodi da je optužena, s ciljem pribavljanja nezakonite imovinske koristi, stupila u kontakt s osobom  A. O. od kojeg je tražila novčani iznos od 3 000 do 5 000 KM, obećavši da će iskoristiti svoje veze i utjecaj u DKPTBiH, kako bi posredovala da službenici DKPTBiH, izvrše radnju koju ne bi smjeli izvršiti, odnosno da navedena osoba bude ocijenjena kao najbolji kandidat na konkursu, koji će kao policijski službenik, zasnovati radni odnos u DKPTBiH.

 U više navrata, navedeni kandidat je uplatio optuženoj novčane iznose između 1 900 i 3 000 KM, u ukupnom iznosu od 10.400 KM, koji je uplaćivao na račun koji navedena koristi u jednoj od poslovnih banaka ili osobno predavao optuženoj.

Nakon toga, kako se navodi u optužnici, optužena je protuzakonito pribavila više pismenih testova koji se koriste na konkursima u DKPT, koje je uručila navedenom kandidatu. S obzirom na to da navedeni kandidat nije prošao na konkursu, isti je zatražio povrat novca od optužene, te mu je optužena vratila 4 000 KM a nakon pokretanja istrage posredstvom odvjetnika vratila još 6 000 KM.

Također, optužena se tereti da je, nakon što je upoznala osobu Đ. K. s ciljem ostvarivanja nezakonite imovinske koristi, tražila novčane iznose od 5000 i 2000 KM, kako bi protuzakonito posredovala sa ciljem da se supruga i svastika oštećenog Đ.K., uposle u  JP Elektroprivreda BiH, izvan redovitih konkursa i procedura.

Nakon što navedene osobe nisu zasnovale radni odnos u JP Elektroprivreda BiH, oštećeni je zatražio povrat novca zaprijetivši da će sve prijaviti policiji, nakon čega je optužena bojeći se posljedica prijavljivanja, vratila 7 000 KM.

Optužena se tereti da je primila nagradu da korištenjem svog službenog i utjecajnog položaja u institucijama Bosne i Hercegovine posreduje da se izvrši službena radnja koja se ne bi smjela izvršiti, te da je sa ciljem da sebi pribavi protupravnu imovinsku korist dovela drugog lažnim prikazivanjem činjenica u zabludu i održavala ga u zabludi i time ga navela da nešto učini na štetu svoje imovine, čime je počinila kazneno djelo protuzakonito posredovanje iz članka 219. KZBiH i kazneno djelo prevara iz članka 294. KZFBiH.

Optužnica će biti proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije