Podatke proglasio državnom tajnom: Debevec zvao uposlenicu Suda, tražio da ukloni knjigu evidencije
Pred Sudom Bosne i Hercegovine danas, 16. januara, održano je ročište za određivanje pritvora suspendiranom predsjedniku Suda Bosne i Hercegovine Ranku Debevecu i bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije BiH Osmanu Mehmedagiću.
Odlika o pritvoru biti će donesena u naredna 24 sata.
Tužilaštvo traži produženje pritvora za naredna dva mjeseca, dok je odbrana optuženih odbacila ovaj prijedlog kao neosnovan i traži izricanje mjera zabrane.
Ekskluzivni snimak iz svlačionice: Pogledajte slavlje košarkaša nakon razbijanja selekcije Hrvatske
Na ročištu su otkriveni novi detalji u istrazi protiv Debeveca i Mehmedagića. Tužilaštvo je spomenulo iskaz svjedoka koji tvrdi da su nezakonito praćena dva telefona dežurnih sudija Suda BiH i praćenje telefona tužilaca. Kao razlog praćenja sudija i tužilaca navedeno je da su Mehmedagić i Debevec htjeli vidjeti hoće li se 'negdje pojaviti jedno političko lice'.
Svjedok koji radi u Sudu, prema navodima Tužilaštva, tvrdi da je sugerirao Debevecu da bi ova praćenja telefona mogla biti nelegalna jer je saslušanje upisano za n.n. osobu.
Ono što je tužiteljica okarakterisala kao 'frapantnu činjenicu' jeste da je u iskazu svjedoka otkriveno da je u Sudu bez evidencije izdato blizu 60 naloga za provođenje mjera OSA-i koji su kasnije izbrisani iz evidencije.
Po nalogu Debeveca ti nalozi su uništeni. Uposlenik OSA, koji je također svjedok, tvrdi da su nalozi uništeni u novembru 2022 i u OSA-i.
Debevec se obratio pred Sudom: Nisam više utjecajan, ljudi samo mogu bježati od mene
Tužilaštvo je kao dokaz iznijelo odluku koju je Debevec donio, a odnosi se na to da se državnom tajnom proglasi način izdavanja podataka iz sistema suda BiH. To znači da svjedoci ako budu pozvani da svjedoče o ovim radnjama, ne mogu svjedočiti. Ova odluka donesena je u martu 2021. godine.
Kada je pritvoren, Debevec je iskoristi pravo na poziv da nazove sekretaricu i rekao joj da iz prostorija suda iznese knjigu evidencije što je ona i uradila. Naredio i brisanje podataka iz računara Suda.
Njegova odbrana rekla je da kao prijedlog za određenje pritvora ne mogu biti argumenti koji su uzeti u obzir kod određivanja pritvora. Također, kazali su kako tužilaštvo nije predočilo nove dokaze, te da su istragu počeli raditi prije svega nekoliko dana.
Advokat Osmana Mehmedagića naveo je da produženje istrage ne može biti osnov za produženje pritvora te da je "nemoguće" da Mehmedagić sam izradi pravilnik o uništenju tajnih podataka.
Osman Mehmedagić nije iskoristio priliku da se obrati pred Sudskim vijećem.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.