Oštra reakcija Saveza bh. udruženja: Švedska se mora izviniti za ponašanje svoje ambasadorice
Novoimenovana ambasadorica Kraljevine Švedske u BiH Heleni Lagerlof započela je mandat skandalom. Njoj je jučer, 6. Februara, uskraćena dobrodošlica u Memorijalnom centru Srebrenica. Ambasadorici je dobrodošlica uskraćena zbog odluke da se u istom danu, kada je trebala odati počasta žrtvama genocida, sretne i sa načelnikom općine Srebrenica, Mladenom Grujičićem, prenio je Radio Slobodna Europa.
Prvi genocid nakon Holokausta
Savez bosanskohercegovačkih udruženja u Švedskoj na čelu s Adnanom Mahmutovićem danas se oglasio ovim povodom tražeći od Švedske da se izvini za "nedolično ponašanje ambasadorice u Sarajevu".
"Više od 8.300 muškaraca i mladića sistematski je ubijano od strane vojske bosanskih Srba u Srebrenici tokom nekoliko dana u julu 1995. godine. Bio je to prvi genocid u Evropi od Holokausta. Sastanak švedske ambasadorice Helene Lagerlöf sa političarem koji konstantno i vrlo grubo negira počinjeni genocid je u potpunosti neprihvatljiv i nedemokratski čin jedne strane ambasade u našoj zemlji", navodi se u reakciji bh. Udruženja, te dalje dodaje:
RS slavi zločine: Ovo im je program za proslavu neustavnog 9. januara
"Mi, bosanski Šveđani, ovom prilikom želimo izraziti naše najdublje nezadovoljstvo nedopustivim činom švedske ambasadorice Helene Lagerlöf u Srebrenici. Razumijemo da je Helene Lagerlöf nedavno imenovana za ambasadora u Bosni i Hercegovini, ali smo istovremeno izuzetno zabrinuti što Švedska zvanično normalizuje politiku koja negira genocid u Srebrenici.
Glavno odredište ambasadora za posjetu u utorak. 06.02.2024. trebao je biti Memorijalni centar Srebrenica, institucija za očuvanje sjećanja na žrtve genocida u tom gradu. Umjesto toga, ambasadorica je odabrala susret s gradonačelnikom Mladenom Grujičićem, koji je ozloglašen po svojim revizionističkim izjavama i negiranju genocida, te pod čijom vlašću bošnjačka manjina kontinuirano doživljava diskriminaciju, prijetnje i mržnju.
Prije genocida počinjenog u ljeto 1995. godine, u Srebrenici je živjelo više od 27.000 Bošnjaka, što je činilo većinu od 75 posto. Danas ih je u gradu ostalo samo 7.000, od kojih su većina stariji ljudi, udovice i siročad. Oni danas čine manjinu u ovom gradu, a njihova bol i tuga za izgubljenim članovima porodice nikako ne prestaje upravo zbog stalnog negiranja već presuđenih zločina na Međunarodnom sudu pravde u Hagu.
Postupak švedske ambasadorice u Srebrenici je zato još jedno dosipanje soli na ranu koja nikad nije zarasla zbog ogromnih gubitaka u najsurovijim uslovima".
Podsjećaju kako su predstavnici Memorijalnog centra Srebrenica upozorili Ambasadu da nije u redu da se isti dan posjeti i Memorijalni Centar u Potočarima i načelnika Mladena Grujičića koji je poznat kao negator genocida.
"Međutim, ambasadorica se oglušila na ovo. U principu to vam je kao da posjetite Auschwitz, a zatim iskoristite priliku da upoznate pristalicu Hitlerovog naciste koji, također, negira Holokaust!? Ambasadorica je potpuno svjesno odlučila da ignoriše pozive rukovodstva Memorijalnog centra, te iskaze poštovanje prema žrtvama genocida, te se, ipak, sastala sa gradonačelnikom. Predstavnici Memorijalnog centra Srebrenica su odbili da ova uvreda prođe nezapaženo, te su odbili da se sastanu sa ambasadoricom Helene Lagerlöf.", navode
Pogrešan signal Švedske
Bosanski Šveđani čine preko 100.000 stanovnika Švedske, navode iz Saveza.
"Postupci ambasadorice također spadaju u jedan vid negiranja, te su direktan udar na presude Međunarodnog krivičnog suda u Hagu i sve ono što je Švedska učinila da pomogne u istrazi i suđenju genocida nad Bošnjacima od 1990-ih. Mi razumijemo sve diplomatske obaveze ambasadorice kada su u pitanju sastanci sa predstavnicima raznih strana i partija. Ono što ne prihvatamo je da u jednom trenutku možete posjetiti grobove žrtava genocida, a u sljedećem trenutku sjediti sa poricateljima genocida. To šalje pogrešan signal o odnosu Švedske prema Bosni i njenoj budućnosti", naglasili su iz Saveza, te zaključili:
"Zahtijevamo da švedska vlada postupi odlučno u ovom slučaju i popravi diplomatske odnose između Švedske i Bosne i Hercegovine, koje je svojim činom narušila ambasadorica Švedske Ambasade u Sarajevu, Helene Lagerlöf. Zahtijevamo iskreno izvinjenje umjesto nejasnih diplomatskih izjava švedske ambasade na društvenim mrežama.
Ambasadorica mora pokazati da je shvatila svoju grešku i distancirati se od poricatelja genocida i njihove politike. Premijer Ulf Kristersson i ministar vanjskih poslova Tobias Billström to ne bi trebali zanemariti. Oni treba da pokažu da nikada nije prihvatljivo prešutjeti zločin poput genocida i popravljati štetu koja je već nanesena neodgovornim ponašanjem njihove ambasadorice".
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.