Organizacije civilnog društva predale inicijativu Delegaciji EU u BiH: "Prihvatite preporuku EK"
Predstavnici organizacija civilnog društva Mreža za izgradnju mira i Igmanska inicijativa danas su u prostorijama Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini potpisali zajedničku izjavu podrške otvaranju pristupnih pregovora između Bosne i Hercegovine i Evropske unije.
Nakon preporuke Evropske komisije Evropskom vijeću da BiH započne pregovore sa EU, organizacije civilnog društva iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Srbije pružaju punu podršku pokretanju pregovora i pristupanju BiH Evropskoj uniji.
Vehid Šehić iz Mreže za izgradnju mira istaknuo je da su inicijativu predali zamjeniku šefa Delegacije EU u BiH, te da se njom apeluje na članove Evropskog vijeća da prihvate preporuku koja je došla iz Evropske komisije da se otvore pregovori s BiH.
Ovo je posljednji snimak helikoptera: Gusta magla uzrokovala pad, četiri osobe poginule
Šehić se nada da će BiH i njeni političari pokazati daleko veći stepen odgovornosti i prema građanima BiH i prema Evropskoj uniji koja nam pruža novu šansu da postanemo dio te velike evropske porodice.
"Bosni i Hercegovini trebaju evropski standardi, vladavina prava, poštivanje ljudskih prava, ustavni patriotizam, borba protiv korupcije i organiziranog kriminala...Radi nas, ne radi Evropske unije. Ali uz pomoć Evropske unije mislim da ćemo biti daleko efikasniji, da ćemo uspjeti ispuniti sve uslove. Ne pod pritiskom nego stvarno odgovornim ponašanjem naših političara" podvukao je Šehić.
Aleksandar Popov iz Igmanske inicijative kazao je da je ta inicijativa tokom svog djelovanja radila na obnavljanju, razumijevanju i izgradnji povjerenja među narodima koji su bili umiješani u ratne sukobe 90-tih s naglaskom na BiH.
"Susjedi Bosne i Hercegovine, Srbija i Hrvatska kao potpisnice Dejtonskog sporazuma i prve komšije nisu uvijek radile u najboljem interesu BiH, nego su često destabilizirajuće djelovale" ocijenio je Popov.
Odluka EU o početku pregovora sa BiH je pred vratima, evo šta kažu analitičari
On je također naglasio da se Srbija i Hrvatska ne trebaju ponašati prema BiH kao svom protektoratu nego kao prema svom susjedu.
Kako je naglasio, trebalo bi im biti u interesu da je njihov susjed u dobrom stanju, da je dobro, jer je tad i njima dobro.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.