Oglasio se i Zvizdić: Zašto je odbio potpisati pismo namjere MMF-u?
Naime, odbio je potpisati s obzirom na to da je, u posljednje vrijeme, blokirano usvajanje brojnih dokumenata, strategija i politika koji predstavljaju ključne uvjete koje BiH treba da ispuni na putu evropskih integracija i ekonomskog rasta.
U saopćenju, podsjeća da je u proteklom periodu održano niz sastanaka s predstavnicima MMF-a na kojima je usaglašavano Pismo namjere.
"Velikim zalaganjem šefa Misije MMF-a Nadeema Ilahija, rezidentnog predstavnika MMF-a u BiH Franciska Parodija i članova njihovog tima, otvorena je mogućnost BiH da dobije vrlo povoljan aranžman koji se odobrava samo onim državama koje su spremne provesti duboke strukturne reforme, otkloniti uzroke fiskalne nestabilnosti i realizirati projekte koji garantuju održivi ekonomski razvoj i socijalnu sigurnost. To, uslučaju BiH prije svega znači provedbu Reformske agende i dalji put ka evropskim integracijama"istakao je Zvizdić.
Naveo je da je usvajanjem ekonomske Reformske agende iskazana odgovornost i obaveza izvršavanja ciljeva definisanih u novom pristupu Evropskoj uniji i na ispunjavanje strukturalnih reformi kako bi se održala makroekonomska stabilnost, poboljšalo poslovno okruženje, privukle investicije i otvorila nova radna mjesta.
Zbog toga, smatra, novi aranžman s MMF-om treba predstavljati istinsku podršku ekonomskim reformama i EU integracijama. To su, naglašava, ključni uslovi za dobijanje novca od svjetskih finansijskih institucija.
S obzirom na to da je, u posljednje vrijeme, blokirano usvajanje brojnih dokumenata, strategija i politika koji predstavljaju ključne uvjete koje BiH treba da ispuni na putu evropskih integracija i ekonomskog rasta, poput: Protokola o prilagodbi SSP-a, finalizacije mehanizma koordinacije, strategija i zakona iz oblasti transporta, energetike, okoliša i poljoprivrede, zbog čega BiH na godišnjem nivou gubi više od 100 miliona eura grant sredstava, i uzrokuje ciljani zastoj u provedbi Reformske agende, Zvizdić je odlučio da u ovome trenutku ne potpiše Pismo namjere jer bi to, mišljenja je, bilo u suprotnosti s programom rada i prioritetima djelovanja Vijeća ministara, koji EU integracije i ekonomski razvoj definiraju kao najvažnije ciljeve rada bh. institucija.
Istovremeno, Zvizdić, kako je to istaknuto u današnjem saopćenju, još jednom želi ukazati na činjenicu da selektivan i jednostran pristup u prihvatanju aranžmana, reformi ili strategija, ne može biti efikasan model za postizanje dogovora i daljeg evropskog i ekonomskog razvoja BiH.
Navedeno je da su obaveze i rokovi koji stoje pred BiH jasni, a to su: prihvatiti adaptaciju SSP-a i finalizirati mehanizam koordinacije i time odblokirati evropski put, a samim tim i sve druge procese koji će omogućiti nesmetanu dinamiku usvajanja kreditnih aranžmana, strategija i politika, te omogućiti više investicija i povlačenje fondova Evropske unije. Sve drugo bi značilo blokadu evropskog puta BiH.
Zbog toga, predsjedavajući Zvizdić smatra da prednost u narednim danima treba dati dijalogu i poziva na maksimalnu ozbiljnost i odgovornost kako bi nastavili EU put i ekonomski razvoj BiH, posebno imajući u vidu 18. juli 2016. godine kada bi Vijeće za vanjske poslove Evropske unije trebalo donijeti zaključak o izradi pozitivnog mišljenja u vezi s aplikacijom i naložiti pripremu Upitnika, čime bi bila otvorena nova EU perspektiva za BiH.
Zbog toga, očekuje da će svi akteri u BiH u narednim danima pokazati odgovornost prema svim, već pripremljenim i od Vijeća ministara BiH usvojenim dokumentima, koji su, još uvijek, očito iz političkih, a ne stručnih razloga, na čekanju, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.