Oglasila se predsjednica suda u Gradačcu: Evo zašto ubici Nerminu nije bio zabranjen prilazak žrtvi
Slobodanka Kojić, predsjednica Opštinskog suda u Gradačcu, obratila se javnosti povodom trostrukog ubistva Nermina Sulejmanovića u tom gradu koje se dogodilo u petak, 11. augusta.
Ona je na konferenciji za medije rekla da je Nermin Sulejmanović poznat od 2006, 2009. godine, kao i da mu je sudila i odredila mu meru pritvora.
"Da li znate da u spisu nije bio izvod iz kaznene evidencije? Mora postojati izvod iz kaznene evidencije, da bi se dokazalo, da bi se sudiji stavilo do znanja o kakvoj se osobi radi. U spisima toga nema", rekla je Slobodanka Kojić.
Novi detalji o povrijeđenim u Cetinju: Jedna osoba u kritičnom stanju
Podvukla je da ne želi komentarati kolege advokatem jer će oni komentirati kako oni hoće.
"Podigneš optužnicu, imaš dokaze, on kaže da nije kriv. Nije potrebno imati samo osnove sumnje. Zašto sud onda postoji? To što je napisano u zahtjevu nema dokaza da je to tako bilo. Sudija ne treba da zna da li je neko nasilnik", kazala je Kojić.
Zatim je naglasila...
"Da vam kažem nešto, to što je javnost uznemirena, to je opravdano. Nemojte mislite da sam sazvala konferenciju radi ovih papira, jer sam sazvala zbog žrtava. Ne posmatram to tako, niti želim da komentarišem to. Ja bih voljela da odete sa utiskom da bih sazvala konferenciju radi papira. Ja sam uznemirena. Ja sam sudila tom čovjeku. Ja njega znam. Određivala sam mu pritvor. To što je uradio, on je mogao u sudnici da ubije sve ljude. On je takav čovjek.
Advokat policajke iz Gradačca otkriva: Dženana nije bila u BiH kada su se dogodila ubistva
Saradnja suda, policije, tužilaštva... je da kažem dobra. Nemate vi tu priči. Sud postupa samo po službenoj dužnosti. Sud mora postupiti po svakom zahtjevu policijske uprave i tužilaštva. Vi ne možete sad reći mi sa njima ne sarađujemo dobro i nećemo postupiti. Postoji protokol. Postoji zakon i zna se šta je čija uloga", dodala je Kojić.
Potvrdila je da dokaze za sud prikuplja policija i tužilaštvo.
"Sud ne prikuplja dokaze. Mogli su se saslušati policajci, to je trebalo policija da uradi. Sudija ne saslušava ni nasilnika ni žrtvu, već donosi odluku po tome šta je policijska stanica dostavila. Sudu se dokazi dostavljaju. To se radi u krivičnom postupku, kada sud traži neki dokaz, sud traži da se izvede vještačenje. Sud potvrđuje optužnicu prema dokazima koje dostavi tužilaštvo. Sud ne prikuplja dokaze po službenoj dužnosti. Sudija nije prihvatila policijsku zabilješku kao dokaz, jer se to ne može tako cijeniti", rekla je Slobodanka Kojić.
Podsjetimo, život lijepe Nizame Hećimović iz Gradačca ugašen je u petak, 11. avgusta, od ruke njenog partnera Nermina Sulejmanovića. Nekoliko dana prije nego što je ubijena, Nizama je Nermina prijavila za porodično nasilje.
Četiri dana prije ubistva sutkinja Opštinskog suda u Gradačcu donijela je rješenje kojim se ne određuje mjera zabrana prilaska nasilniku. Predsjednica suda je to rješenje opravdala riječima da policija nije dostavila dokaze.
Press konferencija predsjednice Općinskog suda u Gradačcu Slobodanke Kojić povodom stravičnog događaja koji se desio u Gradačcu u petak, 11. avgusta, u kojem je Nermin Slejmanović ubio 3 osobe
Posted by Radio Gradačac on Wednesday, August 16, 2023
Nakon što je ubio Nizamu, prenoseći sve to uživo na Instagramu, Nermin je otišao u grad gdje je svirepo ubio Denisa i Đengiza Ondera, sina i oca, koje je poznavao od ranije i s kojima je bio u sporu.
U svom krvavom napadu ranio je i tri osobe. Prvo Nizaminog rođaka, kod kojeg se sa djetetom skrivala nakon što je pobjegla od nasilnika, Denisovu majku, kao i policajca koji je pokušao da ga zaustavi.
Na kraju je monstrum Nermin Sulejmanović izvršio samoubistvo.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.