Obilježena 32. godišnjica Dana odbrane Ilidže i formiranje Ratne bolnice "Ćamil Marić"
Učenjem Fatihe i polaganjem cvijeća na više lokacija na području općine Ilidža obilježen je 22. april.
Ovaj datum spada među sasvim sigurno najvažnije za Ilidžu i njene slobodne teritorije tokom agresije na našu domovinu, a na današnji dan prije 32 godine odigrala se jedna od najvažnijih bitaka na području Ilidže, ali je s radom počela i Ratna bolnica "Ćamil Marić".
Upravo je u Hrasnici, ispred zgrade u čijim prostorijama se nalazila Ratna bolnica "Ćamil Marić", učenjem Fatihe i polaganjem cvijeća na spomen obilježju počeo program obilježavanja 22. aprila, a potom je nastavljen na Centralnom spomen-obilježju poginulim borcima i civilima općine Ilidža.
U susret Božiću: Počela misa bdijenja u katedrali Srca Isusova
I nakon 32 godine o ulozi Ratne bolnice "Ćamil Marić" priča se s posebnom emocijom, a o njenom značaju, važnosti i njenom osoblju suvišno je pričati. O njenom značaju možda najbolje govori 10.500 zbrinutih ranjenih boraca i civila, 4.500 izvedenih operativnih zahvata u općoj anesteziji kao i obavljenih 1.200 poroda.
Bez obzira na sve vrijedi reći da je bolnica u svom sastavu imala hirurški odjel, hiruršku ambulantu, internističku službu, službu za ginekologiju i porodiljstvo, ambulantu opće prakse, neuropsihijatrijsku ambulantu, labaratoriju s transfuzijom, kabinet za fizikalnu terapiju, stomatološki kabinet, RTG kabinet, skladište, apoteku, službu za transport, kuhinju, službu za održavanje i osiguranje, sterilizaciju i administraciju.
Godišnjica zločina u Trusini: Vijenci i misa za ubijene, preživjeli poslali poruku mira
Uz sve navedeno izuzetno je bitno naglasiti da su ljekari i medicinski tehničari Ratne bolnice "Ćamil Marić" oko 7.000 dana proveli na terenu učestvujući u neposrednim borbenim dejstvima, a sve kako bi borci na prvim linijama imali adekvatnu i pravovremenu medicinsku pomoć.
Centralna manifestacija obilježavanja 22. aprila održana je na platou ispred Pete osnovne škole, a u njenoj organizaciji učestvovali su Udruženje dobrovoljaca i organizatora otpora Patriotska liga općine Ilidža, Odred 22. april - 3. Motorizovani bataljon Četvrte viteške motorizovane brigade, Ratna bolnica "Ćamil Marić" te Mjesna zajednica Sokolović Kolonija u saradnji s Ministarstvom za boračka pitanja Kantona Sarajevo, Općinom Ilidža, Petom osnovnom školom, kao i Džematskim odborom Sokolović Kolonija.
Tokom manifestacije Dani odbrane Ilidže, na kojoj je obilježena i 32. godišnjica odreda "22. april - 3. motorizovani bataljon" kao i Dan Mjesne zajednice Sokolović Kolonija te Dan Pete osnovne škole, počast šehidima i poginulim borcima odali su članovi njihovih porodica kao i brojne delegacije boračkih udruženja, političkih partija i građani općine Ilidža. Delegaciju Općine Ilidža predvodio je načelnik Nermin Muzur.
"Ovo su datumi i mjesta na kojima je najteže govoriti, prvo zbog emocije i svega onoga što smo proživjeli u toku agresije, a drugo jer se našim govorima, ma koliko sadržajni bili, ne možemo odužiti niti dovoljno zahvaliti našim borcima, pogotovo onima na slobodnoj teritoriji općine Ilidža", rekao je načelnik Općine Ilidža Nermin Muzur, dodavši:
"Često naglašavam da naši borci iz Hrasnice, Sokolović Kolonije i Butmira nekako bojažljivo i stidno govore o vremenu u kojem davali živote i dijelove tijela, kada su se borili da odbrane naše avlije, naša naselja i kada su kroz borbu nastojali sačuvati jedinu vezu našeg glavnog grada s ostatkom Bosne i Hercegovine".
Obilježena 17. godišnjica: Dan kada je u požaru stradalo šest beba Dječijeg doma Bjelave
Načelnik Muzur je naglasio da je prvi predsjednik Republike Bosne i Hercegovine, rahmetli Alija Izetbegović, bezbroj puta spomenuo značaj i hrabrost boraca s područja Ilidže kao i njihovu važnost u borbi za opstanak Bosne i Hercegovine.
"Najbolji svjedok i najbolji garant da smo pobijedili u odbrani naše domovine su djeca koja čine najveći dio ove današnje manifestacije", poručio je načelnik Muzur, te je apostrofirao da je jako važno da upravo djeca s obilježavanja poput današnjeg "ponesu" po nekoliko rečenica istine o časnoj borbi za opstanak naše jedine domovine.
Na kraju vrijedi reći da su obilježavanje 22. aprila prigodnim numerama i recitalima uveličali su učenici Pete osnovne škole i članovi KUD Biseri Bjelašnice, a tokom centralnog dijela manifestacije prisutnima se pored načelnika Općine Ilidža, ispred organizatora obratio Ćazim Mučić.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.