Njemački medij: Do 2022. godine u RS ubijeno 13 povratnika, hoće li EUFOR reagovati?
Od 1996. do 2022. godine na području bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS) ubijeno je 13 povratnika (13-ta žrtva bio je Murat Badić, stradao prilikom polaganja kamena temeljca za obnovu srušene džamije Ferhadija u Banjaluci), 22 povratnika su teško ranjena, 1.020 povratnika bili su žrtve fizičkog napada, dok je 3.500 povratnika pretrpjelo neku vrstu verbalnog napada, najčešće na nacionalnoj osnovi.
To su podaci "Udruženja žrtava i svjedoka genocida", bazirani na osnovu iskaza 3.500 anketiranih povratnika, podataka policijskih agencija u BiH te pravosudnih institucija (sudovi i tužilaštva u BiH).
"Nijedan od 13 slučajeva ubistva nije riješen, nijedan od 1.200 fizičkih napada nije rasvijetljen, što znači da MUP (Ministarstvo unutrašnjih poslova) RS-a i tužilaštva u tom entitetu ništa ne žele učiniti po tom pitanju, ne poduzimaju adekvatne korake kako bi procesuirali počinitelje, nema sudskih postupaka", kaže za DW predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida Murat Tahirović.
Meteorolozi u BiH se hitno oglasili i objavili narandžasto upozorenje: "Budite spremni!"
On ističe da se politika koja je stvarala RS do danas nije promijenila. "Tako da su, nažalost, povratnici u RS-u izloženi kontinuiranim napadima, a oni su u posljednje vrijeme sve žešći i sa sve težim posljedicama", kaže Tahirović.
Saopćenje MUP-a RS-a
Nakon učestalih napada na bošnjačke povratnike, oglasio se MUP RS-a. U saopćenju koje je dostavljeno i DW-u spominje se, pored ostalog, slučaj "razbojništva" nad porodicom Memišević u višegradskom selu Omeragići (povratnici Fadil i Ajša Memišević brutalno su pretučeni u martu 2023). "Istraga u ovom slučaju vodi se pod nadzorom tužilaštva Istočno Sarajevo", precizira se u saopćenju.
Trojka: Napadi na povratnike moraju biti sankcionisani, očekujemo jasnu reakciju političkog vrha RS
MUP navodi da su identificirana i saslušana "tri maloljetna lica" koja su 23. juna 2023. godine teško pretukla mladića Osmana Mehanovića iz Bratunca. Napominje se i da su "lišena slobode" četiri policijska službenika Policijske stanice Osmaci u RS-u (sjeveroistočna BiH). "Isti su suspendirani i protiv njih će biti pokrenut unutrašnji postupak", saopćio je MUP RS-a. Radi se o policijskim službenicima koji su, kako prenose mediji u BiH, krajem avgusta 2023. u Policijskoj stanici Osmaci pretukli 14-godišnjeg dječaka dok je njegov otac u drugoj prostoriji "slušao jauke".
Nema konkretnih djela?
MUP RS-a je uhapsio dvije osobe (B.J. i B.O. iz Zvornika) osumnjičene za napad na povratnika Senada Sejfića 3. septembra 2023. godine u Gornjoj Kamenici. Pored navoda o krivičnim djelima, MUP RS-a konstatira da su reakcije "bošnjačkih udruženja", i "bošnjačkih političara" te izvještavanje "pojedinih federalnih medija" zapravo "širenje vjerske i nacionalne mržnje, jer "stvaraju napetost i huškačku atmosferu".
Saopćenje MUP-a RS-a nije umirilo povratnike, kaže predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida.
Dugoročno zlostavljanje povratnika: U Bratuncu ponovo napadnut Beriz Merdžić
"MUP RS-a bi radije da se o napadima šuti. U saopćenju se govori o istražnim radnjama u vezi sa nekoliko zadnjih napada, ali nema riječi o napadima u proteklom periodu, ne spominje se da su počinitelji identificirani, ne govori se ništa o pokretanju sudskih postupaka, nema podataka o procesuiranju niti o kaznama za počinitelje krivičnih djela, nema ničega osim tvrdnji da se u svim tim slučajevima vodi postupak protiv nepoznatih počinitelja", kaže Tahirović.
Poziv EUFOR-u i NATO-u
Sagovornik DW-a smatra da su jedini nadležni za poduzimanje konkretnih mjera zaštite povratničke populacije, u slučaju izostanka adekvatne reakcije lokalnih policijskih snaga, EUFOR, odnosno NATO. "Pozvali smo EUFOR i NATO da djeluju u skladu s mandatom kako bi zaštitili povratnike. Oni imaju sva neophodna sredstva, jedinice i opremu, a znamo da mogu biti i ojačani angažmanom dodatnih trupa", ističe Tahirović.
Ako izostane podrška EUFOR-a i NATO-a, povratnici najavljuju da će se sami "organizirati" kako bi se zaštitili.
Zatražen pritvor za četiri policajca iz Osmaka: Zlostavljali dječaka (14) u službenim prostorijama
"Ako nam ne pomognu međunarodne snage, nemamo druge mogućnosti nego da se sami organiziramo, a razmišljamo o formiranju posebnih grupa ljudi koje bi obilazile povratnička mjesta, razgovarale s povratnicima... Ima mnogo načina na koje se možemo organizirati", kaže naš sagovornik. Tahirović ističe da će se prvo dati šansa međunarodnim snagama "koje i po Daytonskom sporazumu imaju mandat da zaštite povratnike".
EUFOR "nije primarna agencija za regiranje u BiH"
EUFOR je odgovorio na upite DW-a u vezi sa procjenom sigurnosne situacije, položajem povratnika u RS-u i načinima na koje bi međunarodne snage eventualno mogle pomoći ovoj populaciji. Rečeno je da "EUFOR ostaje posvećen pružanju podrške vlastima BiH u održavanju sigurnog i stabilnog okruženja u skladu sa izvršnim mandatom". "EUFOR održava jake veze sa našim partnerima iz svih agencija za provođenje zakona u BiH", navodi se u odgovoru. Naglašava se da "EUFOR nije primarna agencija za reagovanje u BiH" te da su u lokalnim sigurnosnim pitanjima "agencije za provođenje zakona u BiH prve koje reaguju i imaju primat u ovoj oblasti".
Stručnjaci za sigurnosna pitanja smatraju da bi policijske agencije u BiH trebale adekvatnije pristupiti zaštiti ugroženih populacija. Profesor na banjalučkom Fakultetu sigurnosnih nauka Duško Vejnović podsjeća da je, s obzirom na rat 90-tih godina na ovim prostorima, "prirodno da postoji doza straha i nepovjerenja".
Uhapšena četiri policajaca MUP-a RS nakon što je pretučen maloljetnik u Osmacima
"Siguran sam da napadi na povratnike u RS-u nisu organizirani, odnosno nisu planski i da se događaju spontano. Riječ o pojedinačnim slučajevima. Često sam na terenu i obilazim područja u cijeloj BiH, ne samo RS-u, i siguran sam da nema organiziranog napada na povratnike ili manjinske grupe, ali ima pojedinaca koji koriste jezik mržnje i šire nacionalnu netrpeljivost", kaže Vejnović.
Duško Vejnović: "Samoorganiziranje nije dobra ideja"
Vejnović napominje da takve ekstremne pojedince treba sankcionirati u skladu sa zakonom.
"Većini običnih građana nije do mržnje i nesporazuma, ali institucije moraju funkcionirati i kada je riječ o suzbijanju tih sporadičnih pojava", ističe sagovornik DW-a. Profesor Vejnović smatra da i aktuelni "politički nesporazumi" jačaju nacionalizme.
"Politike u BiH treba urazumiti kao javne djelatnosti koje bi trebale biti u funkciji razgovora, dijaloga, tolerancije i međusobnog povjerenja", kaže Vejnović. Tome, međutim, kaže, ne doprinose aktuelni politički lideri u BiH.
Ponovo napad na povratnike u RS: Mještanin sela kod Zvornika pretučen u blizini džamije
Banjalučki profesor smatra da "samoorganizacija" određene populacije ili grupa u RS, odnosno BiH, nije dobro rješenje.
"Bilo kakvo samoorganiziranje mimo institucija sistema bilo bi rizično. Mi, nažalost, imamo iskustva o tome iz 90-tih godina. Ako se pod 'samoorganiziranjem' podrazumijevaju neke seoske straže, bojim se da bi uz takve straže moglo ići i oružje, a posjedovanje oružja i njegova upotreba regulirana je zakonom", kaže Vejnović.
Ako je samoorganiziranje u tom smislu najavljeno, ili se planira, onda su podbacile institucije, smatra sagovornik DW-a. On upozorava da bi eskalacija napada, odnosno nasilja, mogla ugroziti sigurnost u BiH. Zato se, kaže Vejnović, mora adekvatno reagirati, pojačati institucionalno djelovanje radi uspostave povjerenja i dodatne sigurnosti – za sve građane, bez obzira na pripadnost naciji ili vjeri.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.