Napredak BiH prema EU: Reforme koje se tiču evropskih integracija stagniraju od marta
Novi izvještaj Evropske komisije ukazuje na određeni napredak, ali naglašava da su reforme vezane za evropske integracije stagnirale od marta. Postavili su brojne zadatke pred vlasti BiH, a razgovori su zakazani za narednu sedmicu. Tada će biti jasno hoće li prevladati evropski, državni interesi ili stranački.
Stagnacija. Najbolja riječ koja opisuje napredak BiH od juna prošle do septembra ove godine, reći će upućeni. I ako bolje pogledamo izvještaj dominiraju riječi ograničeni napredak, određeni nivo pripreme i da nije bilo napretka, piše BHRT.
"To je možda i poruka da se ozbiljnije pozabave EU integracijama, EU putem, jer to bi trebao da bude neki apsolutni cilj, nešto oko čega imamo konsenzus, a izgleda u ovom trenutku ne radimo.
Banana italijanskog umjetnika zalijepljena selotejpom prodata za 6.200.000 dolara
Krenimo redom. Evropa je nacrtala obaveze za narednu godinu. Ali svaka stranka ima svoje prioritete. Poručeno im je da je provođenje izbora negativno pogođeno diskriminatornim elementima ustavnog sistema i nedostatkom integriteta izbornog procesa. Oko izbornih reformi najglasniji u HDZ-u BiH. Insisiraju na stavu da je neophodan dogovor svih strana o legitimnom predstavljanju naroda, rekao je Admir Lisica, geopolitički analitičar.
"Ja sam uvjeren da niti jedno od onih pitanja, do možda Zakona o sudu i Izbornog zakona, nisu neki pretjeran prijepor izazvali među nama, da se ne možemo vrlo brzo dogovoriti. Naravno, odmah ćemo pokrenuti pitanje Izbornog zakona, sada je pravo vrijeme da i o tome razgovaramo", rekao je Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH.
Osim toga morat će se razgovarati i o tome da bi Nacrt novog zakona o VSTV-u BiH trebao biti usklađen sa mišljenjem Venecijanske komisije i implementirati odredbe koje se tiču integriteta.
"Rezultati neće doći preko noći. Uskoro ćete imati po prvi put javno objavljenu imovinu sudaca, tužitelja, članova njihovih porodica, ali isto tako i za ministre", rekao je Davor Bunoza, ministar pravde BiH.
Za vladajuće u RS zna se crvena linija – Ustavni sud. Ipak, u izvještaju od njih se traži da upotpunosti priznaju i provode odluke Ustavnog suda.
"Po onome što sam ja mogao vidjeti pisano od strane Muslimana u Sarajevu, dostavljen tamo da bi ocrnio RS bez ikakvog razloga. Ako mogu da konstatuju da je napravljen vidan napredak, kako to oni govore o BIH, onda tog napretka nema bez SNSD-a i RS", kazao je Milorak Dodik, predsjednik SNSD-a.
Da je tako jasno je i u redovima opozicije. Uskladiti Ustav BiH sa presudom Evropskog suda za ljudska prava Sejdić i Finci, traži Evropa. Za opoziciju je sporno što je to postalo hrvatsko pitanje.
"Svaki put kada hoćete razgovarati o bilo kakavoj izbornoj reformi, imate pred sobom da se rješava hrvatsko pitanje po zahjevu HDZ-a, s druge strane SNSD kada god želite rješiti nešto vezano za Ustav ili bilo koje reforme. U trenutku kada treba postići neku funkcionalnost institucija BiH oni postaju kočničari", rekao je Edin Ramić, zastupnik SDA u Zastupničkom domu PSBiH.
Ako je vjerovati vladajućima najavljuju intenziviranje sastanaka i dogovora već naredne sedmice. Pred njima morat će se naći i pitanje usklađivanja sa viznom politikom Evropske unije.
"Zaista ne mogu reći pritisak, nego zahtjev Brisela koja jeste naša obaveza iz SSP. Nastavit ćemo u skladu sa mogućnostima koji ne afektraju previše turizam u BiH, jer je to važna grana. Imamo još šest zemalja: Turska, Kina, Rusija, Kuvajt, Katar, Azerbejdžan", kazao je Elmedin Konaković, predsjednik Naroda i pravde.
A pred domaćim vlastima još je mnogo zadataka i zakona kada je riječ o kandidatskom statusu. Zadatke znamo, a političke volje da li imamo?
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.