Nalazišta litija u BiH: Pronađene značajne zalihe najtraženije rude na svijetu?
Moguća nalazišta litija kao sirovine koja je dobila strateški značaj dosad u Bosni i Hercegovini nisu cjelovito istražena, a potvrđena su jedino u istočnom dijelu naše zemlje, gdje su pronađene zalihe koje se procjenjuju na više od milion tona koncentrata.
Taj su podatak u petak, 29. novembra, potvrdili predstavnici Centra za politike i upravljanje, neovisne think tank organizacije iz Sarajeva, koja je s klubom Zelenih u Parlamentu BiH potaknula otvaranje javne rasprave o kritičnim materijalima, njihovim potencijalnim nalazištima i količinama kojima država raspolaže kako bi mogla planirati njihovu eksploataciju.
"Litij nije do kraja istražen, oko Lopara (u istočnoj Bosni) pronađeno je milion i nešto tona koncentrata, no ima ga i dalje uz Drinu te u centralnom dijelu zemlje pa sve do Hercegovine", kazao je novinarima Haris Abaspahić iz ove organizacije koja je prikupila i sistematizirala do sada dostupne podatke o rudnom potencijalu u BiH, u kojoj postoje 143 potvrđene lokacije sa strateškim i kritičnim sirovinama.
Adem Šuman i pomagači negirali krivicu za ubistvo mladića Farisa Pendeka
Trenutačne rezerve uglja u našoj zemlji procijenjene su na pet milijardi metričkih tona, a željezne rudače na 653 miliona tona. Rezerve boksita procijenjene su na 120 miliona tona, a cinka i olova na po 56 miliona tona. Postoje i manje rezerve magnezija, mangana i antimona. Koliko tačno ima litija, sirovine koja je od iznimnog značaja za proizvodnju baterija za električna vozila, ne zna se.
Procjena o 1.5 miliona litij karbonata temeljena je na istraživanju koje je provedeno na području općina Lopare i Ugljevik. Dodatna preliminarna istraživanja potaknuta su na području općina Čajniče, Jezero i Šipovo kao i u Bijeljini, Zvorniku i Brčkom, a operira se brojkom od ukupno 20 potencijalnih nalazišta.
Zašto stranci žele litijum sa Balkana? Postoje dva glavna razloga
Litij je na popisu 30 kritičnih materijala, odnosno sirovina od strateškog značaja, koji je definirala Europska unija, ali je i na popisu SAD-a, koji je definirao 34 takve sirovine. Cijena litija bi do 2040. mogla porasti do 42 puta s obzirom na planove za dekarbonizaciju i nultu emisiju CO2. Prema procjenama MMF-a, sektor kritičnih sirovina financijski će postati značajniji od naftnog sektora u naredna dva desetljeća.
Zastupnik u Parlamentu BiH i predsjednik kluba Zelenih Saša Magazinović kazao je kako je o eksploataciji ovih sirovina nužno odmah otvoriti dijalog u cijeloj državi jer je riječ o strateškom pitanju.
"Ovo jest ekonomska prilika, ali je i okolišni izazov", kazao je Magazinović.
Sedam lokacija
Sedam je lokacija u BiH bogatih ovom rudom, pokazala su ranija istraživanja. Pored Lopara gdje je istraživanje završeno, magmatske stijene od Srbca do Foče potencijalna su nalazišta.
"Uglavnom magmatske kisele stijene. Perspektivna mjesta na geološkoj karti smo izdvojili: Planina Motajica na sjeveru, Prosara do nje, kompleks magmatskih kiselih stijena u reonu Srednje Bosne, pa istok Čajniče, Foča, Goražde i Srebrenica. To su lokaliteti koji su povoljni sa stijenskog aspekta, no svakako provesti istraživanja po pitanju koncentracije litijuma", govorio je za n1 Elvir Babajić, profesor sa Rudarsko-geološkog fakulteta u Tuzli.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.