Lijepa vijest: Nakon restauracije i naučne obrade Čajničko evanđelje iz Srbije vraćeno u BiH
![Lijepa vijest: Nakon restauracije i naučne obrade Čajničko evanđelje iz Srbije vraćeno u BiH](https://storage.radiosarajevo.ba/article/488797/871x540/cajnicko-jevandelje.jpg?v1679406303)
Iz Mitropolije dabrobosanske saopćeno je da je Čajničko evanđelje, nakon restauracije i naučne obrade, vraćeno u Čajniče gdje će u subotu, 25. marta, biti održana njegova promocija.
U saopštenju Mitropolije dabrobosanse navodi se da će promocija biti održana u Crkvi Uspenija Presvete Bogorodice nakon Svete arhijerejske liturgije koja počinje u 9 sati.
Čajničko evanđelje jedino je srednjovjekovno bosansko jevanđelje koje je sačuvano u Bosni i Hercegovini do našeg vremena i u vlasništvu je srpske pravoslavne crkve u Čajniču.
!["Nije se desilo": Srbijanski mediji ismijavaju Vučića zbog 'bajke o Dodiku'](https://storage.radiosarajevo.ba/article/579085/300x185/vucic_dodik_beograd_15nov.jpg?v1739721586)
"Nije se desilo": Srbijanski mediji ismijavaju Vučića zbog 'bajke o Dodiku'
Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine 2013. godine donijela je odluku o proglašenju Čajničkog evanđelja nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.
Čajničko evanđelje je nastalo početkom 15. vijeka a prema osobinama jezika vrlo je vjerovatno da je nastalo na području istočne Bosne – na ijekavskom tlu.
![Naučnica Erma Ramić-Kunić: Ne otimamo srpsko kulturno blago, Čajničko evanđelje je bosanski rukopis](https://storage.radiosarajevo.ba/article/477046/300x185/erma-ramic-kunic-decembar2022-n1.jpg?v1670362043)
Naučnica Erma Ramić-Kunić: Ne otimamo srpsko kulturno blago, Čajničko evanđelje je bosanski rukopis
Krajem 2022. godine objavljeno je kako se ovaj vrijedni srednjovjekovni rukopis nalazi u Beogradu na restauraciji, gdje ga je, bez saglasnosti državne Komisije za nacionalne spomenike, poslao Zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Republike Srpske.
Odobrenje za privremeno iznošenje nacionalnog spomenika iz Bosne i Hercegovine daje Komisija, ukoliko bude nedvosmisleno utvrđeno da to neće ni na koji način ugroziti nacionalni spomenik.
Iz Zavoda su ranije poručili kako u tome ništa nije sporno jer je "odobrenje za privremeno iznošenje kulturnih dobara iz Republike Srpske u nadležnosti tog bh. entiteta".
![Radiosarajevo.ba](https://radiosarajevo.ba/assets/img/rsa-box-logo.png)
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.