Nacionalističke orgije u Višegradu: Navijači skandirali ime zločinca Mladića, slavili uz vatromet
Navijači srbijanskog kluba Crvena zvezda protekle su noći u Višegradu, na mostu Mehmed paše Sokolovića na kojem su počinjeni brojni zločini na Bošnjacima, istakli šapku ratnog zločinca Ratka Mladića.
Skandirali su ime ratnog komandanta Vojske RS koji je zbog genocida i drugih zločina osuđen na doživotnu robiju te su slavili uz vatromet.
Kako javlja portal Istaga, na ovaj način navijači Zvezde su obilježili neustavni dan bh. entiteta RS.
Nihad Uk otklonio sve sumnje o Vladi KS. Govorio i o poziciji gradonačelnika Sarajeva
Ratka Mladića je Haški tribunal prvostepenom presudom proglasio krivim za genocid u Srebrenici, progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce. Osuđen je na doživotni zatvor.
9. januar veliki broj bh. građana doživljava kao početak genocida nad Bošnjacima, ratnih zločina i progona Bošnjaka i Hrvata u manjem bh. entitetu.
Navijači Zvezde protekle su noći u Višegradu, na mostu Mehmed paše Sokolovića na kojem su počinjeni brojni zločini na Bošnjacima, istakli šapku ratnog zločinca Ratka Mladića, skandirajući, pritome. ime ratnog komandanta Vojske RS koji je zbog genocida i drugih zločina osuđen na… pic.twitter.com/cFFALSOZXQ
— Istraga.ba (@IstragaB) January 9, 2024
Tog datuma 1992. godine u Sarajevu je tadašnja Skupština srpskog naroda u BiH, donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH, kao nezavisne cjeline unutar Bosne i Hercegovine, a sa ciljem da je pripoji Jugoslaviji, koja se tada raspadala.
Na čelu samoproglašene republike su bili Radovan Karadžić, Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik, kasnije osuđeni u Haškom tribunalu zbog ratnih zločina. U donošenju te deklaracije nisu učestvovali predstavnici Bošnjaka i Hrvata. Ova dva naroda na 9. januar gledaju kao na početak rata u Bosni i Hercegovini, te početak etničkog čišćenja, ratnih zločina i genocida nad nesrpskim stanovništvom.
Sin ratnog zločinca u Banjoj Luci: Darko Mladić stigao na obilježavanje neustavnog 9. januara
Ustavni sud tadašnje Republike BiH donio je 28. februara 1992. Odluku kojom se poništavaju i spomenuta deklaracija, kao i Ustav Srpske Republike BiH koji je spomenuta skupština donijela.
Ustavni sud BiH je u novembru 2015. godine donio odluku prema kojoj je član Zakona o praznicima RS-a koji govori o Danu RS-a neustavan.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.