Miro Kovač: BiH će biti oštećena ako otvori pitanje granice s Hrvatskom
Na sastanku je potvrđeno da će se nastaviti raditi na unapređenju bilateralnih odnosa i da je Hrvatska spremna aktualizirati otvorena pitanja dviju zemalja među kojima je pitanje državne granice.
U tom pogledu nakon sastanka Kovač je izrazio stav da pitanje državne granice ne treba otvarati jer je to "pandorina kutija".
"Postoji Ugovor o državnoj granici između BiH i Hrvatske koji su krajem '90-tih godina potpisali Franjo Tuđman i Alija Izetbegović i koji se primjenjuje od dana potpisivanja. To funkcionira i granica je definirana, pa prema tome nema smisla to otvarati", navodi Kovač.
Uvjeren je da bi otvaranje pitanja državne granice bilo štetnije za Bosnu i Hercegovinu nego za Hrvatsku.
Konačnu odluku o navedenom pitanju, smatra Kapetanović, trebale bi donijeti Vlada Hrvatske i Parlamentarna skupština BiH, koje inače održavaju periodične susrete tokom godine.
"Naglasila bih da Ugovor nije ratofikovan ni u Hrvatskom saboru ni u Parlamentarnoj skupštini BiH. Mislim da je dobro što smo razmijenili stavove o pitanju državne granice, koje ćemo morati riješiti s obzirom na poruku koja dolazi iz Strategije za zapadni Balkan u kojoj stoji 'da države kandidatkinje moraju riješiti međusobne sporove prije ulaska u EU'. U konačnici mislim da će se Hrvatski sabor i Parlamentarna skupština BiH dogovoriti i nadam se da neće biti potrebna arbitraža", kaže Kapetanović.
Pozitivan znak u rješavanju pitanja državne granice smatra da predstavlja i današnji sastanak Odbora za vanjsku politiku Hrvatskog sabora i Komisije za vanjske poslove Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH na kojem je Kovač ukazao kako se Ugovor o državnoj granici između BiH i Hrvatske može raskinuti.
"To je moguće otkazivanjem - da jedna od dviju strana verbalnom notom otkaže taj Ugovor. Treba biti svjetan konsekvenci tog čina i ponavljam ne vidim da je to realno i racionalno te predlažem da se bavimo pitanjima koja su problematična za život ljudi u Hrvatskoj i BiH", poručio je Kovač, koji od nadležnih aktera u BiH očekuje da provedu Odluku Ustavnog suda o Izbornom zakonu BiH odnosno da dođe do izmjena Izbornog zakona koje će omogućiti ravnopravnost svih naroda i formiranje vlasti nakon izbora.
Posjeta delegacije Odbora za vanjsku politiku Hrvatskog sabora nastavljena je sastankom s članovima Kolegija oba doma Parlamentarne skupštine BiH, dok će sutra biti upriličen susret s članovima Predsjedništva BiH i Međureligijskog vijeća u BiH.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.