Ministarstvo poljoprivrede RS: Bosna i Hercegovina nema svoju imovinu

Radiosarajevo.ba
Ministarstvo poljoprivrede RS: Bosna i Hercegovina nema svoju imovinu
Foto: RSA / Ustavni sud BiH

Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS tvrde da je Ustavni sud Bosne i Herecegovine iz, kako navode, „čisto političkih razloga“ donio odluku kojom je proglasio neustavnim član 53. Zakona o poljoprivrednom zemljištu RS.

„Bosna i Hercegovina po Ustavu BiH nema svoju imovinu, nego imovina pripada entitetima, osim ako su se u određenom slučaju o tome usaglasili entiteti. Ustav BiH ni u jednom dijelu ne daju izričito pravo BiH, niti daje nadležnost bilo kom organu BiH da kroz zakonodavnu ili drugu normativnu aktivnost reguliše imovinska prava na poljoprivrednom zemljištu“, navodi se u saopćenju ovog resora Vlade RS-a.

Iz odredbi Ustava RS, koje su ustavni osnov za donošenje navedenog Zakona, jasno proizilazi, kako dodaju, da taj bh. entitet ima nadležnost za donošenje Zakona o poljoprivrednom zemljištu, odnosno ima nadležnost da reguliše sva pitanja koja su od značaja za poljoprivredno zemljište, kao dobro od opšteg interesa, pa i pitanje svojine na poljoprivrednom zemljištu.

Osim toga, Ustavni sud BiH je odlukama u tri predmeta iz marta i aprila 2017. i oktobra 2018. godine potvrdio da poljoprivredno zemljište, kao dobro od opšteg interesa, nije bilo predmet privatizacije i da je vlasništvo RS. Naime, Ustavni sud BiH je u navedenim predmetima potvrdio odluke Okružnog suda i Vrhovnog suda RS 'kojima je utvrđeno da poljoprivrednim zemljištem, kao i zemljišnoknjižnim evidencijama i drugim javnim registrima upisano kao državno vlasništvo, upravlja i raspolaže RS, odnosno da se radi o nekretninama koje su stvarno i faktičko vlasništvo RS sa 1/1 dijela'“, tvrdi se u saopćenju entitetskog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije