Lenarčić sa članovima Predsjedništva, BiH pristupila Mehanizmu EU za civilnu zaštitu
![Lenarčić sa članovima Predsjedništva, BiH pristupila Mehanizmu EU za civilnu zaštitu](https://storage.radiosarajevo.ba/article/468143/871x540/img-20220906-095606.jpg?v1662456275)
Komesar Evropske unije za upravljanje krizama, Janez Lenarčič, boravi u posjeti Bosni i Hercegovini, a jutros se sastao sa članovima Predsjedništva BiH.
Sastanak će održati i sa ministricom vanjskih poslova BiH Biserom Turković, a nakon potpisivanja ugovora sa ministrom sigurnosti BiH Selmom Cikotićem, zvanično će Bosni i Hercegovini poželjeti dobrodošlicu u Mehanizam EU za civilnu zaštitu.
Sporazumom će BiH lakše moći zatražiti pomoć zemalja članica EU te još šest drugih zemalja u slučaju prirodnih katastrofa, poput poplava ili požara, direktno aplicirati za projekte EU te se proširuje suradnja s članicama kod obuke službi civilnih zaštita u BiH.
![Rad na očuvanju stabilnosti BiH: Denis Bećirović razgovarao sa NATO generalom Christopher Cavolijem](https://storage.radiosarajevo.ba/article/579079/300x185/denis-becirovic-general-press-februar-2025.jpg?v1739718661)
Rad na očuvanju stabilnosti BiH: Denis Bećirović razgovarao sa NATO generalom Christopher Cavolijem
Uvjeti za pristupanje ispunjeni su sedam godina nakon što je BiH podnijela zahtjev za članstvo.
![Ministrica Turković dočekala komesara EU: 'BiH potpisuje važan sporazum'](https://storage.radiosarajevo.ba/article/468137/300x185/turkovic-komesar-septembar2022-pa.jpg?v1662453056)
Ministrica Turković dočekala komesara EU: 'BiH potpisuje važan sporazum'
Ostale članice Mehanizma civilne zaštite su 27 zemalja Europske unije, Island, Crna Gora, Norveška, Srbija, Sjeverna Makedonija i Turska.
BiH se otvorila mogućnost da se sarađuje sa drugim državama u osposobljavanju i obuci, a zemlje članice moraju podržati druge članice pogođene prirodnom katastrofom kada je to potrebno.
EU je 2019. uspostavio pričuvu sustava rescEU, koja obuhvaća flotu aviona i helikoptera za gašenje požara, zrakoplove za medicinsku evakuaciju, zdravstvene timove za hitne slučajeve i poljske bolnice, zalihe medicinske opreme i mobilne laboratorijske kapacitete, kapacitete za otkrivanje, dekontaminaciju i stvaranje zaliha za odgovor na kemijske, biološke, radiološke i nuklearne nesreće, privremena skloništa te prijevoz i logistiku.
![Radiosarajevo.ba](https://radiosarajevo.ba/assets/img/rsa-box-logo.png)
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.