Komšić kategoričan: "Nije moguć angažman vojske Hrvatske u BiH šta god o tome mislili u NATO-u"
Nakon što je u javnost procurilo pismo hrvatskog ministra Gordana Grlića Radmana glavnom tajniku NATO-a u kojem ga "upozorava" da bi jedinstvo NATO-a moglo biti ugroženo ukoliko Hrvatskoj bude uskraćeno da pošalje svoje vojnike u mirovnu misiju u BiH, reagirao je član Predsjedništva BiH Željko Komšić.
"Vojska Republike Hrvatske neće sudjelovati u bilo kakvoj misiji NATO-a u BiH, jer je to protivno Dejtonskom mirovnom sporazumu, baš kao što bi to bilo protivno u slučaju Vojske Republike Srbije. Institucije država Bosna i Hercegovina neće za to dati odobrenje čak ni u slučaju da NATO savez pristane na ultimatime hrvatskog ministra vanjskih poslova Gordana Grlića Radmana", poručio je Komšić.
Dodaje da ne postoji nikakva argumentacija koja takav angažman može opravdati.
Semir Halilović podnio ostavku na poziciju ambasadora BiH u Kataru: Poslao pismo Denisu Bećirović
Turković o izjavi hrvatskog šefa diplomatije: 'Ovo je pokušaj diskreditacije jednog naroda i države'
"Očita namjera vlasti Republike Hrvatske je destabilizacija Bosne i Hercegovine, namjera koja je evidentno posljedica popuštanja međunarodne zajednice pred agresivnom politikom Hrvatske", naglasio je Komšić.
Komšić ističe da hrvatski ministar vanjskih poslova angažman vojske Hrvatske u BiH kada govori o nekadašnjem angažmanu Vojske Republike Hrvatske u Bosni i Hercegovini jer, kako kaže, namjerno previđa dvije itekako važne okolnosti.
Gordan Grlić Radman o izborima u BiH: Preglasavanje Hrvata uveliko šteti
"Prvu, da je Republika Hrvatska bila sudionik međunarodnog sukoba što je utvrđeno presudama Haškog tribunala, i drugu okolnost da je kasniji angažman Vojske Republike Hrvatske, temeljem Splitskog sporazuma bio ostvaren tek po odobrenju institucija države Bosne i Hercegovine, a ne po zahtjevu međunarodnih vojnih snaga, pa ni samog NATO-a", potcrtao je Komšić i zaključio:
"S obzirom da takva vrsta odobrenja ili sporazuma sada nije moguća, nije moguće bilo kakvo angažiranje Vojske Republike Hrvatske u BiH, ma što o tome odlučivali ili mislili u NATO-u."
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.