Klanjana dženaza Almi Suljević, autorici skulpture koja simbolizira otpor Sarajeva tokom opsade

0
Radiosarajevo.ba
Klanjana dženaza Almi Suljević, autorici skulpture koja simbolizira otpor Sarajeva tokom opsade
Foto: N.G./Radiosarajevo.ba / Klanjana dženaza Almi Suljević

Ispred Begove džamije u Sarajevu danas, 24. septembra klanjana je dženaza bosanskohercegovačkoj umjetnici Almi Suljević, a ukop će se obaviti na groblju Bare u 14:30 sati.

Alma Suljević, savremena bosanskohercegovačka umjetnica i profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu preminula je u petak, 20. septembra u 61. godini.

Podsjetimo, diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu - Odsjek kiparstvo i postdiplomski studij savremene filozofije na Filozofskom fakultetu u Sarajevu.

Zakazala odbrana Izraela: Huti izveli žestok napad na Tel Aviv, povrijeđeno više osoba

Zakazala odbrana Izraela: Huti izveli žestok napad na Tel Aviv, povrijeđeno više osoba

Njene izložbe su upečatljive, a neke od njih su Omaž Vanji Radauš, instalacija od hrane iz humanitame pomoci, UNHCR, galerija Paleta (1993), Kentauromahija, kinetička skulptura na tramvajskoj stanici, Sarajevo (1994), Passage Europe, Svete ratnice (2004), Bujrum, izvolite!, preformans, XV Women Art Festival/ Woman's place (2006), Kentauromahia Re/Born, kinetička skulptura u javnom prostoru, Galerija savremene umjetnosti, Brodac, galerijski projekt Mak Hubjer (2019).

Među njenim radovima posebno se izdvaja skulptura "Kentauromahia", spomenik civilnom otporu grada Sarajeva tokom opsade koju je kreirala u ratu, dvije godine nakon što je 2. maja 1992. granatiran tramvaj u centru Sarajeva.

Alma Suljević je bila dobitnica više nagrada i priznanja za svoj umjetnički rad i angažman, uključujući: Prvu nagradu na izložbi Collegium Artisticum , Područje skulpture (1992), Prvu nagradu na izložbi Collegium Artisticum , Oblast savremenih medija (2001), Grand Prix na izložbi Collegium Artisticum (2003.), Nominacija za kolektivnu Nobelovu nagradu za mir - za umjetnički rad na podizanju svijesti domaće i međunarodne javnosti o postojanju neposredne opasnosti od mina u Bosni i Hercegovini, kao i aktivno učešće u uklanjanje mina (Ženeva, Švicarska, 2005.).

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije