Kako je protekao Đurđevdan u Sarajevu: "Poskupila jagnjetina, malo i muzike"
Danas je Đurđevdan (Ederlezi, Jurjevo) praznik koji slave mnogi, a najviše se veže za romsku kulturu i Rome, kojima je jedan od najznačajnijih praznika, bez obzira na vjeru i naciju.
Đurđevdan simbolizira dolazak proljeća, praznik je radosti i veselja, a ispunjen je i brojnim običajima.
Hasija Sejdić kaže da se za Đurđevdan ujutru loži vatra, umije se omahom. Onda dođe porodica, čestita, okupe se oko vatre. Sejdić ističe da su Romi u Bosni i Hercegovini u lošem položaju, mladi ljudi koji bi i željeli raditi teško se zaposle.
Građani Vogošće na ulicama: I večeras održali protest, a evo šta traže
Međutim danas u sarajevskom romskom naselju Gorica i nije bilo toliko veselo. Palile su se vatre, ali nije bilo one od ranije poznate atmosfere.
Stanovnici Gorice kažu "da nije kao prije, a i dan je žalosti zbog nastradale djece u Beogradu".
Kako javlja fotorepoter portala Radiosarajevo.ba, na Gorici se tek ponegdje mogla čuti muzika. Na jednoj drugoj lokaciji nešto bolja atmosfera, a okrenulo se i janje. Jedan Rom priča nam da je poskupilo sve.
"Kilogram janjetine košta 27 KM, pa je tako i sitaucija slabija nego prošlih godina", kaže naš sagovornik.
Đurđevdan je praznik vezan za najveći broj običaja koji postoje u narodnom vjerovanju. Smatra se granicom između zime i ljeta, praznik vezan za zdravlje ukućana, udaju i ženidbu mladih iz kuće, plodnost stoke i dobre usjeve.
Glavni običaji su pletenje vijenaca od bilja, umivanje sa biljem, kupanje na rijeci...
Đurđevdansko cvijeće su đurđevak, mlečika, maslačak i od njih treba isplesti vjenčiće kojima se kite ulazna vrata na dvorištu i kući.
Svetog Đorđa slave i katolici i pravoslavci. Pravoslavci kao krsnu slavu 6. maja, a katolici kao imendan 23. aprila.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.