Kako je nastala Skupština građana BiH, šta su usvojili i koje su preporuke?
![Kako je nastala Skupština građana BiH, šta su usvojili i koje su preporuke?](https://storage.radiosarajevo.ba/article/450666/871x540/gradjani_preporuke.jpg?v1647523916)
Prva Skupština građana BiH, savjetodavno tijelo sačinjeno od 57 građana koji predstavljaju demografske grupe u zemlji, završilo je svoje vijećanje u nedelju 27. februara, na kojem su donijeli svoje preporuke za otklanjanje diskriminacije u političkom i izbornom sistemu BiH.
Tokom dva vikenda intezivnih diskusija koje su održane u februaru, u dva različita grada u BiH (Sarajevo i Teslić), nasumično odabrani članovi bh. društva, imali su priliku da se upoznaju se ovim temama, razgovaraju s drugima koji imaju različite stavove i rade na pronalaženju zajedničkog rješenja.
Diskusija je bila inkluzivna, a koordinirali su je neovisni fasilitatori kao i stručnjaci u oblasti ljudskih prava, izbornog zakonodavstva i ustavnog prava. Određeni broj zainteresovanih strana, uključujući predstavnike bh. političkih stranaka, pozvani su da predstave različite perspektive kako bi građanima omogućili da razumiju pitanja prije nego što daju preporuke.
![Istraživački izvještaj: Trumpov saradnik koji uništava USAID tajno se sastao sa Dodikom 2018. godine](https://storage.radiosarajevo.ba/article/579068/300x185/peter-marocco.jpg?v1739710697)
Istraživački izvještaj: Trumpov saradnik koji uništava USAID tajno se sastao sa Dodikom 2018. godine
Nakon svih ulaznih informacija, članovi su vodili dubinske rasprave o pitanjima konstitutivnosti, etničke pripadnosti i kako se sve to odnosi na funkcionisanje institucija. Građani su se saglasili da postoje tri teme vezane za nužne zakonske izmjene: Predsjedništvo BiH, Dom naroda kao i borba protiv korupcije i prevara u izbornom procesu.
Neovisni fasilitatori, koji imaju iskustva s radom ovakvih skupština građana diljem Evrope, bili su veoma impresionirani članovima Skupštine iz BiH.
Prema riječima stručne fasilitatorice Christiane Amici-Raboud “Učesnici su utjelovili duh Skupštine građana – otvorenost, pravičnost, jednakost glasa, učinkovitost, poštovanje i kolegijalnost.
Njihov nivo angažmana i predanosti kao i njihov proaktivan i konstruktivan pristup bio je jednostavno izvanredan, što je još jednom pokazalo šta se može postići ako se ljudima koji se ne bave politikom da vrijeme i prostor da razmotre važna pitanja.”
Jednoglasno ili velikom većinom glasova usvojen je izvještaj Skupštine građana BiH, koji se sastoji od 17 preporuka. U narednim danima, oni će biti finalizirani i javno predstavljeni političkim institucijama BiH i široj javnosti.
Ovaj proces je pokrenula i u cijelosti podržala Evropska unija, uz podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država i Misije OSCE-a u BiH. Snažno potičemo Parlament BiH da integriše preporuke Skupštine građana u svoja razmatranja.
Više informacija možete pronaći OVDJE.
![Radiosarajevo.ba](https://radiosarajevo.ba/assets/img/rsa-box-logo.png)
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.