Jasmin Mujanović: Amerika odgovara na opasan angažman Rusije u BiH, ali...
Nakon što je Odbor za vojne poslove Zastupničkog doma Američkog Kongresa dao zeleno svjetlo Nacionalnom odbranbenom aktu za fiskalnu 2019. godinu, kojim se predlaže da Sjedinjene Američke Države pojačaju vojnu saradnju sa Bosnom i Hercegovinom i drugim zemljama Zapadnog Balkana van NATO-a, nameće se pitanje u kojem pravcu će navedeni angažman ići i da li se stvarno može očekivati snažnija uloga vodeće svjetske sile na ovom prostoru.
Naime, Bijela kuća se nije protivila prijedlozima koji se tiču BiH, a očekuje se da će glasanje u Zastupničkom domu biti ovih dana. Neophodna je većinska podrška za daljnji put ovog Prijedloga zakona.
Prijedlog zakona dva puta spominje Bosnu i Hercegovinu, prenio je Glas Amerike. Prvi put u sekciji 572. pod nazivom Ovlaštenje za dodjelu Ekspedicione medalje određenim Marincima za akcije 8. juna 1995. godine. Tog dana su Marinci spasili pilota Scott O'Gradya nakon što su srpske snage oborile njegov avion šest dana ranije blizu Mrkonjić Grada.
Drugi put u sekciji 1274 pod nazivom Ovlaštenje za povećanje angažmana za vojnu saradnju sa zemljama Zapadnog Balkana u kojoj piše, Sekretar odbrane je ovlašten da poveća angažman i vojnu saradnju sa zemljama Zapadnog Balkana u skladu sa podglavljem 16, naslovom 10 Kodeksa Sjedinjenih Država.
Tekst precizira da termin "zemlje Zapadnog Balkana“ podrazumijeva Srbiju, BiH, Kosovo i Makedoniju.
Politički analitičar s "Instituta Istok-Zapad" u New Yorku i doktor filozofije Fakulteta političkih nauka York Univerziteta u Torontu, Jasmin Mujanović, kaže za Radiosarajevo.ba da je ovo je jedna vrsta odgovora na veći i, može se reći, opasniji angažman Rusije na Balkanu i pogotovo u BiH.
"Ali, u principu, ovo je veoma mala reakcija na taj problem jer sadašnja američka administracija jednostavno nema ikakav ozbiljan interes za Balkan, niti ima ikakvu stvarnu strategiju za region ", smatra Mujanović.
Upravo su Mujanovićevi tekstovi u uglednom časopisu Foreign Affairs pobudili pažnju Zapada, izazvali mnogobrojne reakcije i po prvi put na direktan način i na globalnoj sceni analizirali opasni ruski utjecaj na Balkanu. Stoga je Mujanović dobar sagovornik i na ovu temu.
On je, ipak, skeptičan u pogledu mogućeg novog angažmana Amerike na Balkanu.
"Nije jasno, mora se reći, da ovaj predsjednik (Donald Trump) upošte prepoznaje ili doživljava tu Rusiju kao opasnost za samu Ameriku, a kamoli za jugoistočnu Evropu. Dakle, ovo je primarno posljedica truda i angažmana pojedinaca u Kongresu koji se bave vanjskom politikom SAD ali, nažalost, ne predstavlja mnogo više od toga", zaključio je Mujanović.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.