Iz NiP-a o neustavnom zakonu o nepokretnoj imovini RS: "Očekujemo reakciju visokog predstavnika"
Narodna skupština bosanskohercegovačkog entiteta RS razmatrat će novi Prijedlog zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcioniranje javne vlasti, a tim povodom iz Naroda i Pravde traže reakciju visokog predstavnika kao i novu apelaciju ka Ustavnom sudu BiH koji je već ovakav zakon proglasio ništavnim.
Iz Naroda i Pravde podsjećaju da ovaj zakon regulira pitanje svojine a ne korištenja imovine, i to one imovine koju organi entiteta RS i jedinice lokalne samouprave u RS već koriste te sa kojom trenutno nemaju nikakav problem oko korištenja.
"Cilj Zakona je stjecanje prava svojine nad državnom imovinom a ne rješavanje potreba za korištenjem te imovine od strane organa i institucija u RS entitetu. Vlada RS predlaže NSRS da usvoji zakon koji nije u nadležnosti entiteta RS jer je titular državne imovine Bosna i Hercegovina i isključiva nadležnost za donošenje zakona koji regulira to pitanje je na Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, kako i stoji u Odluci Ustavnog suda BiH U1/11", navodi se u saopćenju Naroda i Pravde.
Titove brigade lopatom izgradile 242 km pruge za 7 mjeseci, vlast danas ne umije popraviti 80 metara
Bećirović najavio apelaciju Ustavnom sudu ako NSRS izglasa prijenos nadležnosti: Obratio se i OHR-u
Stav Naroda i Pravde jeste da niti jedan entitet ne može donositi zakone u pogledu državne imovine shodno odlukama Ustavnog suda BiH, Odluke Visokog predstavnika o Zakona o privremenoj zabrani raspolaganja iz 2005. i dopune iz 2022. godine, sve dok se ne donese državni zakon o upravljanju i korištenju državne imoivine.
"Isti Prijedlog Zakona formalno pravno negira Ustav BiH jer negira član 1. o kontinuitetu Bosne i Hercegovine predlažući postupanje po predmetnom pitanju – državna imovina – u skladu sa zemljišno-knjižnim evidencijama do 31.12.1991 i nakon potpisivanja Okvirnog sporazuma za mir u BiH (Dejtonskog sporazuma).
Prijedlog Zakona negira odluke Ustavnog suda BiH po pitanju reguliranja državne imovine kao i samih preporuka Ustavnog suda BiH. Iako se u obrazloženju poziva na stavove Ustavnog suda BiH, Vlada RS-a se u svom Prijedlogu Zakona ni u kom pogledu ne pridržava odredbi odluka Ustavnog suda BiH", navodi se u saopćenju.
Održana sjednica Ustavnog suda BiH: Šta je odlučeno o Schmidtovim izmjenama Izbornog zakona?
Iz Naroda i Pravde smatraju da visoki predstavnik treba staviti ovaj Prijedlog zakona van snage kako ne bi nastale štetne posljedice po državu Bosnu i Hercegovinu kako u pogledu oduzimanja imovine koja je u kategoriji "izvornih prihoda" tako i u pogledu međunarodnih obaveza u procesima EU i NATO integracija.
Također, ovlaštena lica u institucijama BiH trebaju podnijeti apelaciju Ustavnom sudu BiH sa zahtjevom za privremenom mjerom kako bi se zaustavile sve negativne posljedice donošenja ovakvog zakona, kaže se na kraju saopćenja Naroda i Pravde.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.