Ismet Fatih Čančar iz Washingtona: Ruske interese Čović brani ekstremnom islamofobijom!
Ismet Fatih Čančar, Fulbrightov gostujući istraživač na Školi naprednih međunarodnih studija (SAIS) na Univerzitetu "Johns Hopkins" u Washingtonu, saradnik Međunarodnog strateškog foruma 2024 i Partnerstva za mir na NATO Defence Collegeu, komentirao je za portal Radiosarajevo.ba pokušaje američke think-tank organizacije "Heritage Foundation" da optuži američkog ambasadora u Bosni i Hercegovini Michaela Murphyja da tobože prisiljava "kršćane" u zemlji da se povinuju zakonu koji podržavaju samo "muslimani".
Politika Zagreba i Beograda
I to zbog apeliranja da Parlament FBiH usvoji Zakon o južnoj interkonekciji koji bi značio da "BH Gas" bude nadležan za projekt plinske diverzifikacije u BiH. Zapravo, radi se o opasnoj zamjeni teza gdje se nominalno putem Washington kroz jedan islamofobni pristup želi sačuvati ruski monopolistički interes.
U pitanju je politički spin, kaže Čančar, s ciljem da se nametne narativ koji će poslužiti kao odrednica američke politike u BiH u novoj administraciji,
'Infarkt završnica' španskog derbija pripala Realu: Džanan Musa odigrao briljantnu utakmicu
"A, čiji argumenti vuku korijene iz prošlosti gdje je Bosna tretirana kao imanentna prijetnja po civilizirani Zapad? To su one iste politike Zagreba i Beograda iz 90-ih godina koje su uživale podršku određenih centara moći na Zapadu, kao i podršku niza utjecajnih ksenofobičnih pojedinaca, a koje su temeljene na zajedničkom neprijatelju u muslimanima kroz ekstremnu islamofobiju", ocijenio je Čančar.
U suštini, smatra sagovornik portala Radiosarajevo.ba, ovakav model želi omogućiti samo jednu pretpostavku: da BiH kao prijetnja može funkcionirati samo ako je pod stalnom prismotrom
"A, njen je suverenitet u stvari podijeljen između Zagreba i Beograda koji se mogu složiti samo oko jedne politike: kako permanentno držati Bosnu i Hercegovinu u podređenom položaju u odnosu na druge dvije države", pojasnio je.
Prema njegovim ocjenama, pitanje Južne interkonekcije se u ovom slučaju koristi kao politički alat ka tom cilju, a HDZ BiH i Zagreb implementiraju politiku identiteta kroz energetiku.
"Vrlo je jasno da Južna interkonekcija ima upravo suprotan efekt od onoga što pismo tvrdi; usvajanjem zakona i izgradnjom gasovoda BiH se bitno odmiče od ruskog gasa i otvara mogućnost diverzifikacije snabdijevanja svojih energetskih potreba kroz direktni uvoz američkog ukapljenog gasa. Osim toga, valja podsjetiti građane BiH, a i međunarodne partnere, pogotovo u novoj američkoj administraciji, o odnosima između HDZ BiH, Čovića i Rusije. Ta politika je odbila usvojiti sankcije Rusiji na početku invazije Ukrajine, a predsjednik iste te politike svojevremeno se požalio o 'nedovoljnom utjecaju Rusije u Bosni i Hercegovini'", ističe Čančar.
Potvrđeno: HDZ predložio svoj Zakon o Južnoj interkonekciji, pao je na Vladi FBiH
Raditi na jačanju bosanskog narativa
Upozorava da ovakve aktivnosti moraju izazvati proaktivan pristup bosanske strane.
"Iako se ovakva pisma nađu u javnom prostoru s vremena na vrijeme, cijenim da je bitno da probosanske snage rade na izgradnji svog narativa u novoj američkoj administraciji, a koje će za cilj imati približavanje i usklađivanje interesa između Bosne i Hercegovina i SAD. Za to je potreban pojačani angažman, kredibilni pristup, više izdvojenih resursa i vizionarsko liderstvo", zaključio je Čančar.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.