IGK - Reakcija na puštanje na slobodu bivšeg pripadnika Armije RBiH Osmana Osmanovića iz zatvora
Institut za istraživanje genocida Kanada (IGK) objavio je saopćenje za javnost nakon što je bivši pripadnik Armije Republike Bosne i Hercegovine Osman Osmanović pušten na slobodu iz srbijanskog zatvora, naglasili su i da će nastaviti sa pružanjem pravne i medijske kampanje.
Institut za istraživanje genocida Kanada (IGK) pozdravlja povratak bivšeg pripadnika Armije Republike Bosne i Hercegovine Osmana Osmanovića u Bosnu i Hercegovinu, a nakon što je u Srbiji osuđen na pet godina zatvora.
Međutim pravo i pravda nisu zadovoljeni. Osmanović je uhapšen u Republici Srbiji, bez postojanja bilo kakvih indikacija da su pravosudne institucije Bosne i Hercegovine, ili sud u Hagu, smatrale za shodno pokrenuti njegovo procesuiranje. IGK će putem svoga Internacionalnog ekspertnog tima nastaviti pravnu, medijsku i svaku drugu kampanju i pozvati pravosudne institucije u Republici Srbiji da potpuno oslobode Osmanovića. Ukoliko se to ne desi IGK će upoznati pravosudne insticije u svijetu.
Nova pucnjava u blizini golf kluba Donalda Trumpa
Još jednom podsjetićemo javnost da je Republika Srbija u presudama Haškog tribunala i Međunarodnog suda pravde presuđena da je učestvovala u međunarodnom sukobu na teritoriji Bosne i Hercegovine, da nije ništa uradili da spriječi genocid u Srebrenici, te kao država agresor nema kredibilitet da procesuira građane Bosne i Hercegovine.
To su potvrdili i sudovi u Londonu i Beču, u slučajevima Divjak i Ganić, kada su jasno kazali da se pred pravosudnim organima Srbije ne može očekivati objektivan proces.
Podsjećamo javnost riječ je o sudu koji je 2015. rehabilitirao fašistu i zločinca Dragoljuba Dražu Mihajlovića. Ovakva politika predstavlja nastavak srbijanske agresivne politike miješanja u unutrašnje poslove Bosne i Hercegovine, kao i intenziviranje progona građana države Bosne i Hercegovine. Srbija je tako potvrdila da je najveći izvor nestabilnosti na Zapadnom Balkanu.
IGK je alarmirao kanadsku i svijetsku javnost o slućaju Osmanović, tražio angažovanje organizacija za zaštitu ljudskih prava i sloboda i putem svoga Internacionalnog ekspertnog tima upoznao je svijetske političke i akademske subjekte sa nepravednim hapšenjima građana BiH u Srbiji.
IGK smatra i ako je Osmanović pušten na slobodu, njegovu presudu nepravednom, anticivilizacijskom, suprotnu međunarodnom pravu i pravdi. U tom smislu nastaviće sa aktivnostima po ovome pitanju, navodi se u saopštenju Instituta.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.