IGK: Pozivamo na zajedničko djelovanje i borbu protiv negiranja genocida

2
Radiosarajevo.ba
IGK: Pozivamo na zajedničko djelovanje i borbu protiv negiranja genocida
Foto: Arhiv/Radiosarajevo.ba / Emir Ramić, direktor Instituta za istraživanje genocida Kanada

Tokom ovog mjeseca Kanađani jačaju uspomene na žrtve genocida i razmišljaju o osnovnim uzrocima genocida, tako da se on više nikada ne ponovi.

Kroz historiju su generacije trpile neizbrisive posljedice genocida, uključujući holokaust i genocid u Srebrenici.

"Naša je kolektivna odgovornost da odajemo počast žrtvama i preživjelima genocida i dajemo im svoj glas učeći o tim stravičnim događajima i osiguravajući da sačuvamo istinu o njima. Kanađani pamte i poštuju hrabrost i otpornost preživjelih žrtava genocida u Srebrenici i njihovih potomaka. Kanada je postala dom mnogih od njih, koji su dali svoj doprinos u institucionalizaciji istine i pravde", navodi se u saopćenju Instituta za istraživanje genocida Kanada (IGK).

Edo Maajka godinama vodi bitku s poremećajem o kojem se malo govori

Edo Maajka godinama vodi bitku s poremećajem o kojem se malo govori

Rezolucijom Parlamenta Kanade iz 2015. godinemjesec april je proglašen mjesecom razvijanja svijesti o potrebi borbe protiv genocida, protiv negiranja genocida, mjesec odavanja počasti žrtvama i razvijanja svijesti o prevenciji genocida.

Iste godine Parlament Kanade je na prijedlog člana Parlamenta Brian Masse usvojio drugu rezoluciju o genocidu u Srebrenici kojom je genocid u Srebrenici zajedno sa još pet najvećih genocida 20. vijeka, ušao je u memorisanje genocida u Kanadi.

Institut za istraživanje genocida se zahvaljuje članu Parlamenta Kanade Brian Masse, pokrovitelju ove rezolucije i velikom prijatelju Bosne i Hercegovine. Zahvaljujemo se i članovima Parlamenta Kanade Irwin Cotler i Stephen Dion, koji su takođe javno govorili o genocidu u Srebrenici u zakonodavnom tijelu Kanade.

U rezoluciji se između ostalog piše:

"Po mišljenju Kanadskog parlamenta, povodom dvadesete godišnjice od genocida u Srebrenici 11. jula 2015. godine, Parlament podržava svoju rezoluciju o genocidu u Srebrenici od 19. oktobra 2010. godine kojom je 11. juli proglašen Danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici u Kanadi. Genocid u Srebrenici i Dan sjećanja na genocid postaju sastavni dio aktivnosti u mjesecu aprilu u kome se razvija svijest o potrebi borbe protiv genocida, odaje počast žrtvama i razvija svijest o prevenciji genocida, u navedenim izmjenama Parlament podržava rezoluciju M- 587 od 24 aprila 2015“.

I ovoga aprila Institut za istraživanje genocida Kanada poziva na zajedničko djelovanje i borbu protiv negiranja genocida. Veoma je bitno da se genocid u Srebrenici i slični zločini spriječe širom svijeta. Lekcije holokausta i genocida u Srebrenici danas stoje kao važna opomena i poziv na odgovornost svih nas da radimo na prevenciji genocida i drugih ratnih zločina. Institut za istraživanje genocida Kanada ostaje posvećen misiji čuvanju istine i istraživanju zločina genocida u Srebrenici i svijetu.

"Istovremeno radimo na podizanju svijesti o važnosti rada protiv govora mržnje i negiranja genocida.

Oni koji negiraju odluke internacionalnih sudova, koji narušavaju internacionalno pravo, pravdu i istinu koji pokušavaju revidirati historiju, sudske i naučne argumente, te oni koji u zadnje vrijeme opasno ugrožavaju teritorijalni integritet, suverenost, nezavisnost i politički subjekjtivitet evropske države BiH u ime ekstremizma pripadaju historijskom neljudskom odpadu protiv koga se na žalost i danas još više trebamo boriti", navodi se u saopćenju Instituta za istraživanje genocida Kanada.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (2)

/ Povezano

/ Najnovije