HDZ-ov plan neće uspjeti: Klub Bošnjaka skupio potpise - uskoro sjednica o južnoj interkonekciji

14
Radiosarajevo.ba
HDZ-ov plan neće uspjeti: Klub Bošnjaka skupio potpise - uskoro sjednica o južnoj interkonekciji
Foto: Dž. K. / Radiosarajevo.ba / Potez je ranije najavio Haris Zahiragić

Predstavnici Kluba Bošnjaka u Domu naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, predali su jučer, 30. decembra, zahtjev za sazivanje sjednice ovog Doma posvećene predloženom zakonu o Južnoj plinskoj interkonekciji, potvrđeno je za portal Radiosarajevo.ba.

Sjednicu je, potpisima, zahtijevalo svih 23 zastupnika iz Kluba Bošnjaka, bez obzira na stranku iz koje dolaze. 

Potez je ovo koji je 23. decembra najavio Haris Zahiragić, jedan od zastupnika (SDA) u ovom domu, koji je tada rekao: "Do danas Tomislav Martinović (HDZ) nije zakazao sjednicu Doma naroda. Ako ne zakaže, imamo spremne potpise 16 delegata, koji mogu zahtijevati i zakazati, po pravilniku, sjednicu na kojoj će se raspravljati o ovom pitanju tako da će se ta sjednica morati desiti u naredne dvije sedmice."

Salkić uputio zahtjev visokom predstavniku u BiH: "Javnost zaslužuje objašnjenje"

Salkić uputio zahtjev visokom predstavniku u BiH: "Javnost zaslužuje objašnjenje"

HDZ protiv

I upravo će tako i biti. Prema Poslovniku, rok za sazivanje sjednice zatražene na ovaj način je najviše 14 dana i teče od jučer, kada je zahtjev dospio u službenu proceduru.

"Predsjedavajući Doma naroda dužan je sazvati sjednicu Doma naroda u roku kraćem od 14 dana po prijemu pisanog prijedloga 2/3 delegata jednog od klubova naroda, o pitanjima koja oni smatraju izuzetno značajnim. Ukoliko u predviđenom roku predsjedavajući Doma naroda ne sazove sjednicu, jedan od potpredsjedavajućih dužan je u roku od sljedećih sedam dana sazvati sjednicu", precizirano je u Poslovniku o radu navedenog doma.

Podsjetimo, Prijedlog zakona o plinovodu Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska odobrio je većinom glasova Predstavnički dom Parlamenta FBiH na sjednici održanoj u prvoj polovini decembra, ali je za stupanje na snagu neophodna i većinska podrška Doma naroda - kao i za svaki drugi federalni zakon. U Predstavničkom domu je akt podržalo 76 zastupnika, protiv je bilo 14 i pet suzdržanih. Među protivnicima su bili zastupnici Hrvatske demokratske zajednice BiH.

Dom naroda FBiH
Foto: Dž. K. / Radiosarajevo.ba: Dom naroda FBiH

Ambasada SAD

Početkom decembra, u sjedištu Federalnog parlamenta u Sarajevu održan je sastanak predstavnika Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH, na njihovu inicijativu, s članovima parlamentarnih stranaka, kada su američki partneri naglasili važnost projekta Južna plinska interkonekcija za energetsku nezavisnost Bosne i Hercegovine.

Sastanak je održan bez članova HDZ-a BiH, koji, zajedno s Draganom Čovićem, koriste poziciju Martinovića kako bi što više dobili na vremenu u pokušaju zaustavljanja parlamentarne prohodnosti zakona koji je od nacionalnog interesa Bosne i Hercegovine i Sjedinjenih Američkih Država. Ambasada SAD se još uvijek nije oglasila o blokadi zakona u Domu naroda, iako su imali urgencije prema Predstavničkom domu prije nego što je Prijedlog uvojesn. Ipak, Prijedlog Kluba Bošnjaka će cijeli proces ubrzati, pa bismo polovinom januara mogli imati završenu parlamentarnu sagu o Južnoj interkonekciji.

Poluga "Južne interkonekcije" u rukama Plenkovića: Šta to znači za BiH?

Poluga "Južne interkonekcije" u rukama Plenkovića: Šta to znači za BiH?

Podsjetimo i na ovo: Iako se radi o potrošaču sa svega 300 miliona kubnih metara gasa godišnje, u Bosni i Hercegovini već skoro deset godina traju pokušaji realizacije projekta gasovoda "Južna interkonekcija", kojim bi se BiH spojila sa LNG terminal na Krku u Hrvatskoj. Višegodišnji pokušaji usvajanja zakona o Južnoj interkonekciji nisu urodili plodom, ali ne zbog problema ključnih za funkcionisanje gasovoda, već zbog pitanja: u čijim će rukama biti poluga kojom bi se osigurala alternativa ruskom gasu, koji trenutno Turskim tokom preko Srbije jedini stiže do potrošača u BiH. Taj posao žele Hrvati, čije interese zastupa HDZ BiH na čelu sa Čovićem, i to preko novoosnovane kompanije u Mostaru. Žele ga i bošnjački političari, koji jedino moguće rješenje za taj posao vijeka vide u sarajevskom "Bh-Gasu".

Američka administracija je ranije upozoravala da bi insistiranje Čovića na novoj kompaniji sa sjedištem u Mostaru, a ne na postojećoj kompaniji Bh-Gas u Sarajevu, moglo dovesti do posljedica i uvođenja sankcija prvom čovjeku HDZ-a BiH, ali to se nije dogodilo.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (14)

/ Povezano

/ Najnovije