Dragan Čović o Južnoj interkonekciji: "Kroz dijalog možemo postići kompromis o 'teškim temama'"
Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH, u emisiji jedne bosanskohercegovačke televizije komentirisao je stanje u BiH, napominjući da je ostvareno nekoliko postignuća u procesu pristupanja Europskoj uniji, ali da nisu postignuti svi ciljevi postavljeni za 2024. godinu.
Iako su pokušali otvoriti nova pregovaračka poglavlja, to nisu uspjeli ostvariti, pa će sljedeći prioritet biti završiti ono što nije postignuto u prošloj godini. Čović također smatra da će hapšenje ministra sigurnosti BiH, Nenada Nešića, imati minimalan utjecaj na daljnji napredak, jer se mora inzistirati na funkcioniranju pravne države.
U razgovoru je spomenuo i političku dinamiku u zemlji, ističući da su većina prioriteta za europske integracije usuglašena, dok su neki kao Zakon o sudovima izazvali nesuglasice, posebice među strankama iz bh. entiteta RS. Ipak, Čović je uvjeren da bi kroz dijalog i u dobrom okruženju mogao biti postignut kompromis oko tih "teških tema", te da će prve aktivnosti u 2025. biti ključne za daljnje korake prema Europskoj uniji.
Detalji nesreće kod Lašve: 17-godišnjakinja završila u komi
Dragan Čović je komentirao blokadu usvajanja reformske agende, koju izazivaju premijeri županijskih vlada u kojima je na vlasti Stranka demokratske akcije (SDA). On je objasnio da su predsjedateljica Vijeća ministara BiH, Borjana Krišto, i njezini suradnici već razgovarali s predsjednicima tih vlada. Čović je naglasio važnost mehanizma koordinacije, koji je postavljen prije osam godina kao uvjet za pristupanje BiH Europskoj uniji, te da se mora poštivati volja svih županija u BiH.
Čović je još jednom naglasio da u projektu izgradnje plinovoda Južna plinska interkonekcija posrijedi nije nikakav privatni interes.
"Naši prijedlozi do sada su išli kroz tvrtku koju bi pravili kao javno poduzeće Vlade FBiH, a ne nikakvo privatno poduzeće. Duboko vjerujem da ćemo morati naći nove načine komuniciranja s novom američkom administracijom kako bi svoje mjesto postavili kako mu pripada, realno u odnosima u BiH i najmalobrojnijeg konstitutivnog naroda", rekao je Čović pojašnjavajući da je ta komunikacija kroz zadnjih 5-6 mjeseci bila nešto lošija jer "niste slijedili nešto".
On je podsjetio da je zajedno s predsjednikom FBIH Nerminom Nikšićem i suradnicima usuglasio Zakon o Južnoj plinskoj interkonekciji. "Sutradan, kada je taj zakon na Vladi FBiH trebao biti jednoglasno usvojen kolege su se povukle s jasnim obrazloženjem zbog čega to rade. To veleposlanik Murphy nije ni krio i u javnosti je to jasno komunicirao kako bi se taj pritisak napravio. To je jedan od alata koji se ne koristi prvi put u BiH", rekao je Čović.
Prema njegovim riječima, komunikacija s opozicijom također je ključna za napredak na europskom putu. Čović smatra da će razgovori sa SDA biti ključni za pronalaženje rješenja i postizanje kompromisa. Također, ističe da će se uoči sljedećih izbora za dvije godine i opozicija željeti aktivno uključiti u europski proces, što bi moglo doprinositi izgradnji zajedničkog stava i postizanju uspjeha u daljnjim pregovorima.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.