Građane čeka gladna i hladna zima? Novčanik sve prazniji, cijene sve više
![Građane čeka gladna i hladna zima? Novčanik sve prazniji, cijene sve više](https://storage.radiosarajevo.ba/article/466776/871x540/radnica-radnici-trgovina-prodavnica-kasa-zena-market-1.jpg?v1661236359)
Poskupljenja u Bosni i Hercegovini ne prestaju. Izazov je zadovoljiti osnovne životne potrebe sa sredstvima s kojima raspolažemo u kućnom budžetu.
I dalje izostaju konkretne ekonomske mjere koje bi utjecale na bolji životni standard građana, javlja BHRT.
Vlast poteže populističke mjere i posvećena je predstojećim izborima u Bosni i Hercegovini. Ovo je ocjena ekonomskih analitičara. Šta možemo očekivati na zimu?
![Istraživački izvještaj: Trumpov saradnik koji uništava USAID tajno se sastao sa Dodikom 2018. godine](https://storage.radiosarajevo.ba/article/579068/300x185/peter-marocco.jpg?v1739710697)
Istraživački izvještaj: Trumpov saradnik koji uništava USAID tajno se sastao sa Dodikom 2018. godine
![Poređenje cijena u BiH i Njemačkoj: Evo ko ima veće troškove](https://storage.radiosarajevo.ba/article/465217/300x185/supermarket_prodavnica_ilustracija_pixabay.jpg?v1659730534)
Poređenje cijena u BiH i Njemačkoj: Evo ko ima veće troškove
Kupovina osnovnog i najpotrebnijeg. Novčanik sve prazniji, cijene sve više. To su glavni komentari građana širom Bosne i Hercegovine. Žale se na visoke cijene osnovnih životnih namirnica. Plaši ih dolazak zime koja je ekonomski neizvjesna. Vlast je prema njihovom mišljenju još jednom pokazala koliko ne vodi brigu o građanima.
Cijene proizvoda na svjetskom tržištu drastično opadaju – u Bosni i Hercegovini poskupljuju. Cijena goriva na svjetskom tržištu znatno je opala. Na benzinskim pumpama u BiH jedva primjetno.
Konkretni potezi pomoći građanima u oba entiteta ogledaju se u jednokratnoj pomoći. Akcize na gorivo još nisu ukinute. O garantovanom otkupu poljoprivrednih proizvoda vjerovatno se i ne razmišlja. Izostaju sistemska rješenja.
Jednokratna pomoć – gašenje požara. Mnogo je šansi propušteno. Izostale su jedinstvene ekonomske politike na nivou entiteta kao i sistemske mjere. Zato smo danas opijeni ali još ne znamo od čega. To je ocjena ekonomskog stanja u Bosni i Hercegovini.
Stopa inflacije u Bosni i Hercegovini iznosi 13,9 posto. Globalni prosjek je 7,7 odsto. Procjena je da inflacija neće jenjavati. Alarma je previše, ali vlast kao da ih ne čuje. I dalje su svi potezi usmjereni za što bolje pozicioniranje pred start – 2. oktobra.
![Radiosarajevo.ba](https://radiosarajevo.ba/assets/img/rsa-box-logo.png)
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.