Godišnjica zločina na Kazanima: UDIK traži i drugi spomenik u Sarajevu
Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) podsjeća javnost na godišnjicu masakra građana i građanki Sarajeva, žrtava monstruoznih zločina počinjenih 1992. i 1993. godine na lokalitetu Kazani, podno Trebevića, na području Starog Grada Sarajeva.
"U povodu tridesete godišnjice izražavamo žaljenje zbog neprincipijelnog suočavanja sa prošlošću predstavnika Grada Sarajeva. Apelujemo gradskim vlastima da isprave grešku koju su nanijeli neunošenjem relevantnih informacija na spomen-ploču na Kazanima.
Manjkav tekst kakav se i dalje nalazi na spomeniku žrtvama Mušana Topalovića Cace i pripadnika Desete brdske brigade Armije RBiH, sramota je, a ne ponos svih nas. Ploča sa nepotpunim brojem imena, ali i bez navođenja počinitelja zlodjela, relativizija je zločina počinjenih nad nedužnim Sarajlijama", ističe UDIK.
Efendić: "Vlada FBiH donijela je odluku da smijeni najuspješniju upravu Aerodroma Sarajevo"
Samo sa jasnim distanciranjem od zločinaca iz "naših redova", dodaje se, imamo priliku tražiti isto od drugih.
"Zato još jedan zahtjev UDIK-a ide prema Gradu Sarajevu. Da se podigne spomen-ploča na groblju Sveti Josip. Mjesto je to reeekshumacije žrtava ekshumiranih na lokalitetima Kazana, Gaja i Grm Malina. Uostalom, to je i jeste naša prvobitna inicijativa o jednom spomeniku na dvije lokacije (na Kazanima i u centru grada). Potrebno je zbog suočavanja sa prošlošću. Zbog naše budućnosti. Da se više nikada i nigdje ne dogode Kazani", naglasili su.
U sarajevskom dnevnom listu, UDIK je objavio čitulju kao sjećanje na žrtve sarajevskih Kazana.
"Informacije koje su izostavljene na spomen-ploči navedene su u osmrtnici. Primjer su kako bi tekst na spomeniku trebao izgledati i kako bi Grad Sarajevo mogao pokazati da zaista teži ka iskrenom pomirenju i boljoj budućnosti svih njegovih stanovnika", zaključili su.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.