Fadil Novalić kao na iglama: Osuđeni bivši premijer FBiH čeka odluku Predsjedništva o pomilovanju
Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine zaprimilo je molbu i dokumentaciju u kojoj se od Komisije za pomilovanje traži razmatranje pomilovanja za bivšeg premijera Federacije BiH Fadila Novalića, osuđenog na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe položaja prilikom nabavke respiratora u vrijeme pandemije COVID-19.
Nakon što se komisija očituje, konačnu odluku o pomilovanju donosi Predsjedništvo BiH. I dok se čeka odluka trojca Komšić - Bećirović i Cvijanović, odgađa se odlazak u zatvor u Vojkovićima, piše BHRT.
Podnošenjem žalbe Sudu BiH zatražili su i ostali akteri presude u predmetu "Respiratori", a to su bivši direktor Federalne uprave civilne zaštite Fahrudin Solak i vlasnik firme „Srebrena malina“ Fikret Hodžić.
Zelenski pred najtežom odlukom, ovako više ne ide: Amerika je dala jasan zahtjev, može li ispuniti?
Pravni timovi osuđenih Fadila Novalića, Fahrudina Solaka i Fikreta Hodžića u slučaju „Respiratori“ čine sve da izbjegnu ili odgode izdržavanje zatvorske kazne. Bivši premijer Federacije Novalić, ide korak dalje, uputio je molbu za pomilovanje Ministarstvu pravde BiH. Odatle stiže odgovor – molba će biti razmatrana u zakonskom roku.
„Komisija će, u zakonskom roku, razmatrati upućenu molbu i dokumentaciju te će, u skladu sa Zakonom o pomilovanju BiH, svoj izvještaj uputiti Predsjedništvu BiH na odlučivanje“, poručuju iz Ministarstva pravde BiH.
Konačna odluka je na Predsjedništvu Bosne i Hercegovine. Portal Radiosarajevo.ba već je objavio da predsjedavajući Predsjedništva Željko Komšić neće glasati za pomilovanje Novalića.
Sličnog stava je i Denis Bećirović. Pravno tumačenje je jasno – ako je za odluku o pomilovanju dovoljno da dva člana Predsjedništva budu protiv, Novalić bi mogao biti prebačen na izdržavanje kazne u zatvor u Vojkovićima.
Prema raspoloživim informacijama, Predsjedništvo BiH u zadnjih pet godina nije pomilovalo nijednu osobu. Sve molbe jednoglasno su odbijene! Pojedinci ne kriju ogorčenost, ukoliko do pomilovanja dođe.
„U pitanju je bezbroj ljudskih života koji su izgubljeni tokom pandemije korone upravo zbog respiratora koje je nabavljao Novalić. Bio bi strašan bezobrazluk da Predsjedništvo pomiluje bilo koga od tih ljudi“, kaže politički analitičar Enver Kazaz.
Potvrđeno: Željko Komšić neće glasati za pomilovanje Fadila Novalića
Prema podacima Centra za istraživačko novinarstvo u Bosni i Hercegovini, u periodu od deset godina, tačnije od 2011. do 2021. godine pomilovano je 310 osuđenika. Najviše odluka o pomilovanju potpisao je bivši premijer Federacije Živko Budimir. Među pomilovanim su osuđeni za ubistvo, nasilje u porodici, trgovinu narkoticima, organizovanje otmica, zloupotrebu službenog položaja.
"Bilo je čak situacija da određena osoba dobije dva puta pomilovanje za isto djelo. Alija Delimustafić kojem se sada sudi on je dva puta pomilovan za krivično djelo pokušaj otmice za koje je dobio četiri godine. Jednom ga je pomilovao Živko Budimir, a prethodno Niko Lozančić“, kaže novinarka CIN-a Renata Radić-Dragić.
Odgađanje izvršenja kazne zatvora zatražili su i Solak i Hodžić, koji su osuđeni na šest, odnosno na pet godina zatvora. Žalili su se Sudu Bosne i Hercegovine na rješenje o odbijanju molbe za odgađanje izvršenja kazne zatvora. Predsjednik Suda dužan je u roku od tri dana od dana prijema žalbe donijeti rješenje, a u roku od pet dana rješenje dostaviti Krivičnom odjeljenju Suda.
Podsjetimo, Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom, a potvrdio drugostepenom, osudio bivšeg federalnog premijera Fadila Novalića, suspendovanog direktora Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) Fahrudina Solaka i vlasnika firme F.H. Srebrena malina Fikreta Hodžića na ukupno 15 godina zatvora za zloupotrebe prilikom nabavke respiratora vrijednih 10,5 miliona maraka tokom pandemije koronavirusa.
Tadašnja federalna ministrica finansija Jelka Miličević oslobođena optužbe za nesavjestan rad u službi.
Punu presudu Apelacionog vijeća moguće je pročitati na linku OVDJE.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.