Evo za šta tačno Srbija tereti uhapšenog Edina Vranja
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije u nedjelju je izdalo saopćenje u vezi s hapšenjem Edina Vranja, državljanina BiH koji je osumnjičen za ratne zločine protiv ratnih zaroblјenika na lokalitetu Goražda od januara 1993. do oktobra 1994. godine.
"Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Službe za otkrivanje ratnih zločina, u saradnji sa Upravom granične policije i Policijskom stanicom Priboj uhapsili su danas na Graničnom prelazu Uvac državlјanina BiH E. V. (1965.) za kojim je bila raspisana policijska potraga zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično djelo ratni zločin protiv ratnih zaroblјenika", navodi se u saopćenju.
"On se tereti da je u periodu od januara 1993. do oktobra 1994. godine kao isljednik u logoru u Goraždu učestvovao u maltretiranju i prebijanju ratnih zaroblјenika srpske nacionalnosti koji su bili pripadnici Vojske Republike Srpske.
Trump nominovao državnu advokaticu: "Iskusna je i stroga prema kriminalu"
Osumnjičenom je određeno zadržavanje do 48 sati i on će, uz krivičnu prijavu, biti priveden Tužilaštvu za ratne zločine u Beogradu.", navodi se na zvaničnoj stranici Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.
Podsjetimo, Bisera Turković, ministrica vanjskih poslova BiH, naložila je u nedjelju Ambasadi BiH u Srbiji da odmah reagira i da od vlasti u Beogradu dobije zvanične i potpune informacije o statusu Edina Vranja koji je uhapšen na Graničnom prijelazu Uvac pri ulasku u Srbiju.
Kako je ministrica Turković potvrdila na Facebooku, nota je Ministarstvu vanjskih poslova Srbije upućena u nedjelju navečer.
Jedan od organizatora otpora u Goradždu i ratni komandant 31. drinske udarne brigade Abduselam Sijerčić Pelam je, u razgovoru za portal Radiosarajevo.ba komentirao hapšenje bivšeg visokopozicioniranog službenika Federalne uprave policije Edina Vranja.
Kazao je da on "ne vidi razloga za hapšenje Vranja" te dodao kako mnogi borci strahuju jer, kako tvrdi, u Srbiji postoji spisak, a na kojem je preko 2.500 ljudi kojima prijeti hapšenje prilikom prelaska državne granice između Bosne i Hercegovine i Srbije.
Iz tog razloga, Sijerčić ističe kako mu "Ne pada na um da ide u Srbiji, niti bilo gdje na granicu sa Srbijom".
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.