Europska komisija usvojila reformske agende za 5 zemalja Zapadnog Balkana. Evo zašto nema BiH
Europska komisija je usvojila reformske agende za pet država Zapadnog Balkana, saopšteno je iz ove institucije.
Agende su usvojene za Albaniju, Crnu Goru, Kosovo, Severnu Makedoniju te Srbiju. Bosna i Hercegovina je izuzeta iz paketa jer je Briselu podnijela nepotpunu reformsku agendu.
Europska komisija je saopštila da očekuje od Bosne i Hercegovine da zvanično podnese svoju Reformsku agendu kako bi nastavila sa procjenom i nastavlja podržavati vlasti da je finaliziraju, za dobrobit svih građana.
Kosovska policija negira da je prešla granicu sa Srbijom
Kako se navodi u saopštenju iz EK, usvajanje reformskih agenda je bio ključan za omogućavanje plaćanja u okviru EU fonda za reformu i rast od 6 milijardi eura (12 milijardi KM), koji će biti izvršen po završetku dogovorenih reformskih koraka.
Povodom usvajanja reformskih agenda, predsjednica Evropske komisije, Ursula von der Leyen je ocijenila da je impresionirana radom partnera sa Zapadnog Balkana na njihovim reformskim agendama.
BiH izgubila 70 miliona eura. Iz Delegacije EU poručili: 'Vrata za nove projekte nisu zatvorena'
Bosna i Hercegovina ostaje bez najmanje 70 miliona eura (oko 140 miliona KM) bespovratnih sredstava koje je trebala dobiti iz fonda predviđenog za Plan rasta za zapadni Balkan, jer su političari iz bh. entiteta Republika Srpska blokirali program reformi na kojem inzistira Europska komisija.
Iz Delegacije EU su ranije za portal Radiosarajevo.ba potvrdili da Bosna i Hercegovina neće dobiti prvu tranšu finansiranja iz Plana rasta za Zapadni Balkan, koji je u novembru 2023. godine predstavljen planom, zbog nedostatka političkog koncenzusa u našoj zemlji.
“Vlasti Bosne i Hercegovine dostavile su Europskoj komisiji nacrt Reformske agende koja je neophodna osnova za učešće u Planu rasta za zapadni Balkan. Europska komisija je pripremila svoju ocjenu nacrta Reformske agende BiH i svoje komentare prenijela vlastima u BiH, tražeći da se provedu određene revizije. Međutim, 16. jula, vlasti Bosne i Hercegovine su obavijestile Komisiju da u nedostatku političkog konsenzusa nisu u poziciji da podijele finalizirani tekst”, pojasnio je tada glasnogovornik Ferdinand Koenig iz Delegacije EU za portal Radiosarajevo.ba.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.