Džindić: U 2017. popravljen rad industrije i rudarstva, a sad očekujemo ulaganja
On je naveo da je tokom protekle godine usvojeno nekoliko važnih zakonskih rješenja, a posebno je istaknuo dobijanje energetske strategije, na koju je ovaj entitet čekao sve od osnivanja.
"Ova strategija je temelj za donošenje dokumenata u energetskom sektoru, te preduslov da bis e usvojila državna energetska strategija. Kada je riječ o investicionim aktivnostima, posebno je važno istaknuti da bi 2018. godina mogla biti početa izgradnje novih energetskih postrojenja u FBiH. Tu je posebno važan Blok 7 Termoelektrane u Tuzli, za koji se čega saglasnost Ministarstva finansija kako bismo obezbijedili sub suverenu garanciju. Također, dobro je da možemo istaknuti i Blog Banovići koji je u finalnoj fazi pregovaranja te Hidroelektrana Vranduk", istaknuo je ministar Džindić.
Kada je riječ o problemima sa uvozom prirodnog gasa u Federaciju BiH, ministar Džindić se osvrnuo na pisanja medija koja traju već neko vrijeme, a u kojima se navodi da bi Republika Srpska početkom februara mogla obustaviti isporuke gasa Federaciji BiH.
"Održali smo hitan sastanak s Upravnim i Nadzornim odborom BH Gasa, zbog vijesti da bi FBiH mogla ostati bez gasa. Potrebno je da BH Gas izvrši hitne uplate, a Upravi smo dali rok od 30 dana kako bi korigirali nedostatke, inače ćemo smijeniti upravu", istaknuo je Džindić, dodajući da upravo za ovakve situacije FBiH mora pronaći alternativne izvore prirodnog gasa.
Govoreći nadalje o postignućima rudarstva, Džindić je dodao kako je u rudnicima u FBiH u periodu od 2015. do 2017. godine povećana proizvodnja za 1,1 miliona tona. To se dogodilo nakon što je 2015. godine ova Vlada preuzela gubitak od 107 miliona KM.
"Gubitak je sveden na 17 do 19 miliona KM, a prihod povećan za 55 miliona KM. S druge strane troškovi su manji za 30 miliona KM. Smanjili smo i broj radnika za 224, povećana je prodaja uglja van sistema Elektroprivrede BiH, a godina je završena s investicijama od gotovo 40 miliona KM. Također, ove godine ćemo investirati 37 miliona KM", naveo je Džindić.
Kada je riječ o namjenskoj industriji kazao je da je cilj za 2017. godinu ispunjen jer je ostvaren ukupan promet od 277 miliona KM.
"Broj zaposlenih je povećan za 647 u namjenskoj industriji. Plan za ovu godinu je da za privatne firme i firme u vlasništvu FBiH izdvojimo po milion KM", rekao je Džindić.
Cilj u 2018. godini je, kako je istakao, obezbijediti dovoljne količine uglja, plina i ostalih energenata, ali i osigurati racionalnu potrošnju prirodnih sirovina.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.