Drvoprerađivači u panici: Lageri su puni, a ogrjevno drvo kisne i propada?

9
Radiosarajevo.ba
Drvoprerađivači u panici: Lageri su puni, a ogrjevno drvo kisne i propada?
Foto: Pexels / Ilustracija

Ogrjevno drvo vrijedno oko stotinu miliona eura propada u skladištima, a proizvođači upozoravaju nadležne da će šteta biti јоš veća ukoliko se rampa za izvoz što prije ne podigne, jer je potražnja na domaćem tržištu za paletirano drvo daleko manja u odnosu na lagerovanu robu.

Tromjesečna zabrana izvoza peleta i ogrjevnog drveta koju je donio Savjet ministara ističe 24. septembra, a prema mišljenju proizvođača ogrjevnog drveta bila je kontraproduktivna i nije osigurala smanjenje cijena ovih energenata na domaćem tržištu.

Situacija u koju su zapali zbog zabrane izvoza, kažu proizvođači ogrjevnog drveta u paletama, više je nego alarmantna. U slučaju da se zabrana izvoza produži za još tri mjeseca, što traži federalna Vlada, u pitanje će doći opstanak više od 160 domaćih firmi i 15 hiljada radnih mjesta.

Nermin Nikšić: "Negiranje genocida i omalovažavanje žrtava teška je sramota i moralni sunovrat"

Nermin Nikšić: "Negiranje genocida i omalovažavanje žrtava teška je sramota i moralni sunovrat"

Tvrde da je domaće tržište podmireno, da im roba sada propada, a prijete im tužbe ino-kupaca zbog nepoštovanja ugovora.

Kakva nas zima čeka, ima li BiH dovoljno ogrjeva? Ovo su nove cijene nakon zabrane o izvozu

Kakva nas zima čeka, ima li BiH dovoljno ogrjeva? Ovo su nove cijene nakon zabrane o izvozu

"Mi imamo velike lagere i veliku roba koja nam sada na ovom vremenu kisne. Lageri su svi puni, na otvorenom. Znači, roba nam propada", kaže Đorđe Brkić, vlasnik jedne firme.

"Kada otvore 31. decembru da možemo izvoziti, kome ćemo izvoziti? Narod tamo u Evropi ili su kupili deke ili su nabavili neku alternativu. U januaru se ne kupuje drvo. Znači ovo je drvo osuđeno na propast ukoliko dođe do produženja zabrane", ističe njegov kolega Sulejman.

Da bi eventualna odluka o nastavku zabrane izvoza bila kontraproduktivna, mišljenja su i u Privrednoj komori.

"Ona ugrožava velike količine zaliha koje postoje na stanju. S druge strane, ugrožava funkcionisanje Šuma RS jer je veliki dio izvođača radova takođe ovom mjerom pogođen i mi smo jedno siromašno društvo da sebi dozvolimo toliki rizik da nam tolika roba propadne na stanju", navodi predsjednik Privredne komore Banja Luka Goran Račić.

Drvoprerađivači se nadaju da će nadležni organi prihvatiti njihove argumente.

"Mi smatramo da će prevladati zdrav razum i da će se doći do rješenja da će se izuzeti drva iz zabrane izvoza. Zato što ne postoje jednostavno nikakvi tehnički razlozi koji opravdavaju to", kaže Zoran Đurašinović, predsjednik jednog Udruženja drvoprerađivača.

Drvoprerađivači, zajedno sa predstavnicima entitetskih vlada i privrednih komora u petak se sastaju sa ministrom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Stašom Košarcem kako bi ukazali svoje probleme i pokušali objasniti pogubnost nastavka zabrane izvoza drveta. Ukoliko ne bude razumijevanja za njihove zahtjeve, najavljuju radikalnije poteze, piše BHRT.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (9)

/ Povezano

/ Najnovije