Dodik: "Zašto nas uvlačite u sukobe, Rusija nas štiti"
Narodna skupština RS, sinoć je usvojila niz zaključaka, u kojima je zauzela neutralan stav po pitanju "sukoba Rusije i Ukrajine". Odložena je i primjena zaključaka o prenosu nadležnosti, za šest mjeseci.
"Narodna skupština RS, smatra da je neutralan stav po pitanju sukoba između Rusije i Ukrajine i protivljenje uvođenja sankcija Ruskoj Federaciji u interesu ovog entitea, u okviru trenutne međunarodne, političke i bezbjedosne pozicije RS", navodi se u posebno usvojenom zaključku Narodne skupštine, koja je sazvana na zahtjev člana Predsjedništva BiH, Milorada Dodika.
Ovim je RS i zvanično zauzela stav prema ovom pitanju, oko kojeg se još vodi politička borba, odnosno da li bi Bosna i Hercegovina trebalo da se priključi sankcijama protiv Rusije.
Dok narod protestuje, Vučić opet hvali samog sebe: "Voljeli me ili ne, rezultati sve govore"
"Rusija nas štiti"
"Protiv sam uvođenja bilo kakvih sankcija Rusiji. Treba da ostanemo u poziciji neutralnosti, da RS ostane izvan procesa i globalnih dešavanja", rekao je Dodik, obraćajući se poslanicima u Narodnoj skupštini RS, podsjetivši da sankcije ne mogu biiti uvedene zemlji koja je garant Dejtonskog sporazuma.
"Rusija nas štiti u Savjetu bezbJednosti UN-a, zajedno sa Kinom stavila je veto na prijedlog rezolucije Velike Britanije o genocodu u Srebrenici", podsjetio je Dodik.
Poslanicima se na sjednici sa jednom tačkom dnevnog reda, Informacija o međunarodnoj, političkoj i bezbjednosnoj situaciji- mjesto i uloga RS, obratio i ambasador Ruske Federacije u BiH, Igor Kalabuhov. On je upozorio međunarodne aktere da će njihovo spoljnopolitičko uplitanje u Bosni i Hercegovini, imati dalekosežne i opasne posljedice.
"Nažalost, moramo konstatovati destruktivnu ulogu dijela međunarodne zajednice, koji je neodgovorno izabrao put podrivanja. Želja da se implementira njihova agenda, prvenstveno kroz nametanje eUroatlantskih integracija, dovela je dokorozije Dejtonskog sporazuma", rekao je Kalabuhov.
Istovremeno, upozorenje o održavanju posebne sjednice i obraćanja ruskog ambasadora, stiglo je u zajedničkoj izjavi ambasadora zemalja EU i Amerike u BiH.
"Poslanici Narodne skupštine RS imaju moć da stanu u odbranu civlizacijskih vrijednosti tako što će odbiti cinične dezinformacije Rusije i stati na stranu hiljada Ukrajinca koji su meta napada...", navodi se u izjavi.
U zajedničkoj izjavi ambasadori navode, da će poslanici u NSRS vjerovatno čuti dezinformacije o brutalnoj ruskoj invaziji na Ukrajini, te da Rusija štiti ljude od nacizma, što su "nečuvene laži".
Uvođenje u izolaciju
Ipak, iako je RS sada i zvanično zauzela stav po pitanju rata i Ukrajini i odnosa prema Rusiji, taj dio ostao je u drugom planu. Opozicija nije prisutvovala glasanju a tokom rasprave, optužili su Dodika da koristi Narodnu skupštinu za lične interese.
"Naš interes nije svrstavanje na bilo koju stranu u ovom ratu. Zašto prizivate konflikt, sukob, nestabilnost. Zašto nas uvodite u izoloaciju, u siromaštvo", pitao je predsjednik PDP-a, Branislav Borenović.
"Ne vjerujem da imate namjeru da ovim postignete naconalno jedinstvo", poručio je prvi čovjek SDS-a Mirko Šarović, Miloradu Dodiku. "Ali ja vjerujem da vi to čak i ne želite, jer vi imate neku svoju posebnu igru. Moram reći, opasnu igru."
Sila Boga ne moli
Igra nije toliko opasna, koliko je potvrdila sve ono o čemu je opozicija ali i veliki dio javnosti tvrdio prethodnih mjeseci. Buka oko prenosa nadležnosti, koja traje od decembra prošle godine, kada su usvojeni zaključci o vraćanju nadležnosti sa države na entitet iz nekoliko oblasti, utihula je sinoć novim zaključkom.
Vladajuća većina, predvođena SNSD-om, usvojila je zaključak u kojem konstatuje da se primjena Zaključaka u vezi sa Informacijom o prenosu nadležnosti sa RS na nivo BiH, od 10.12.2021. godine, odlaže za šest mjeseci "kako bi se izbjeglo dodatno usložnjavanje spoljnopolitičke pozicije RS u složenim geopolitičkim okolnostima".
Pored toga, skupština je usvojila zaljučak u kojem navodi da je misija ALTEA "potrebna u cilju očuvanja mira i stabilnosti i da treba da ostane u BiH u skladu sa mandatom koji joj rezolucijom daje Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija", što je praktično sve suprotno onom, na čemu se bazirala politika vladajuće koalicije u RS prethodnih mjeseci. Na taj način je iskorištena situacija i odnosi između Rusije i Ukrajine, kako bi se smirila priča o mogućim oštrijim sankcijama prema RS.
Kolateralna šteta
Ipak, samo nekoliko sati prije donošenja ove odluke, Amerika je uvela sankcije ministru zdravlja u Vladi RS, Alenu Šeraniću, uz obrazloženje da se radi o podrivanju Dejtonskog mirovnog sporazuma.
"Uloga Alena Šeranića je ta da radi za građane RS. Uloga Alena Šeranića je da radi na unapređenju zdravstvene zaštite, na opremanju ustanova, na stvaranju novih bolnica, na uvođenju novih vidova terapije, na poboljšanju socijalne zaštite i izdvajanja za socijalne kategorije. Sve to u ove četiri godine sam radio i tome ostajem posvećen“, rekao je Šeranić, reagujući na sankcije, navodeći da i dalje ostati posvećen svojim dužnostima.
"Šeranić je nastavio promovisati secesionističke aktivnosti RS jer je vodio proces usvajanja Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima RS kojeg je njegovo ministarstvo uputilo Narodnoj skupštini RS na razmatranje. Ovaj zakon, koji još nije stupio na snagu, predviđa uspostavu nove agencije samo u okviru RS, što bi poremetilo ovlaštenja državne Agencije za lijekove i medicinska sredstva", navodi se u saopštenju Ministarstva finansija SAD-a, piše DW.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.