Dobre vijesti iz Centralne banke BiH: Očekuje se znatno niža inflacija nego u 2022.!
Upravljanje i stabilizacija inflacijskih očekivanja bitno utiče na cjenovnu stabilnost i odraz je povjerenja u mjere monetarne politike, kredibilnost i efikasnost monetarne vlasti.
S tim u vezi, Centralna banka BiH (CBBiH), kao važan segment komunikacijske strategije, od marta 2019. godine redovno, provodi Anketu o inflacijskim očekivanjima, sa ciljem analize i kontinuiranog praćenja inflacijskih očekivanja ekonomskih subjekata.
Učesnici ankete su predstavnici finansijskog sektora, komercijalne banke i osiguravajuća društva. Aktuelno ubrzanje inflacije, te interes domaćih i stranih institucija dodatno skreće pažnju na rezultate navedenog istraživanja, te se od 2022. godine anketa sprovodi na kvartalnoj osnovi.
Građani Vogošće na ulicama: I večeras održali protest, a evo šta traže
Trebamo li biti zabrinuti: Senad Softić najavio rast kamata
Rezultati ankete sprovedene u decembru 2022. godine ukazuju na postepenu stabilizaciju kratkoročnih inflacijskih očekivanja za tekuću 2023. godinu, u kojoj se očekuje i dalje visoka inflacija, ali značajno niža nego u 2022. godini, naveli su iz CB BiH.
Očekivana agregirana inflacija za tekuću 2023. godinu iznosi 9%. Evidentno je da su očekivanja vezano za inflaciju kontinuirano rasla u protekloj godini, jer su ranije ankete davale niže projekcije (4,8% u martu i 6,7% u septembru prošle godine), a sve u skladu da cjenovnim kretanjima tokom 2022. godine.
U tekućoj godini očekuje se postepena stabilizacija inflacijskih očekivanja.
Projekcije inflacije i dalje su neizvjesne, a prolongirani efekat šokova očekuje se i u narednom periodu.
Pored globalnih faktora, koji dominantno određuju kretanje inflacije, razumno je očekivati da će razlike u stopi inflacije među zemljama u velikoj mjeri ovisiti i o fleksibilnosti, strukturi i potencijalu domaćih ekonomija. Rezultati ankete dalje upućuju da će očekivana stopa inflacije za 2024. godinu značajno oslabiti i učesnici su prema posljednjem krugu anketiranja indicirali da bi trebala iznositi 4,8%.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.