Danas vanredna sjednica Senata UNSA: Da li će Sebija Izetbegović ostati bez doktorata?
Danas, 13. aprila, u 13 sati u Sarajevu trebala bi se održati još jedna vanredna sjednica Senata Univerziteta u Sarajevu.
Za sjednicu je predložena samo jedna tačka dnevnog reda, a riječ je o djelovanju na rješenje Inspektorata prosvjetne inspekcije Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo, od 3. aprila, koji je naredio Univerzitetu u Sarajevu da u vezi sa sticanjem diplome doktora medicinskih nauka Sebije Izetbegović primijeni član 77. stav I i II Zakona o visokom obrazovanju KS.
"U skladu sa navedenim članom Zakona Visokoškolska ustanova je obavezna poništiti i oglasiti nevažećom diplomu, dodatak diplomi i uvjerenje o stečenom zvanju u slučaju ako imalac diplome nije ispunio sve ispitne obaveze na studiju na način i prema postupku koji je utvrđen propisima iz oblasti visokog obrazovanja koji su bili na snazi u vrijeme izdavanja javne isprave, ovim zakonom i studijskim programom visokoškolske ustanove", naveli su tada iz ove Uprave.
Željko Komšić: Zla krv je zavladala među probosanskim strankama
Rok za djelovanje po rješenju je 15 dana "od dana prijema Rješenja", a, pojednostavljeno, Senat bi danas mogao poništiti i doktorat Sebiji Izetbegović, direktorici Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) i zastupnici Stranke demokratske akcije (SDA) u Skupštini KS.
Izetbegović je ranije ostala bez zvanja profesorice i magistrice nauka, a njeni advokati uputili su i žalbe na rješenje Inspektorata - istovremeno su od rektora Rifata Škrijelja tražili da zbog ovih žalbi odgodi raspravu na izvršenje rješenja do isteka žalbenog roka.
Također, prema dostupnim saznanjima, Vlada Kantona Sarajevo već je zatražila od svog člana u Upravnom odboru KCUS-a da postavi pitanje zakonitosti da Sebija Izetbegović bude direktorica KCUS-a.
U slučaj se umiješao i Fadil Novalić
Podsjetimo također i da se u slučaj 'umiješao' i premijer Federacije Bosne i Hercegovine Fadil Novalić, te da je u Skupštinu Kantona Sarajevo 10. aprila stigao dopis sa Ustavnog suda Federacije Bosne i Hercegovine.
Kako se navodi u dokumentu, pred ovim sudom u toku je postupak za ocjenu ustavnosti postupka usvajanja Zakona o visokom obrazovanju KS koji je podnio federalni premijer 3. aprila ove godine.
Prema spekulacijama, ukoliko bi se poništio Zakon o visokom obrazovanju, koji je rektoru Univerziteta u Sarajevu Rifatu Škrijelju omogućio da ukine njeno zvanje magistra, po automatizmu bi odluke koje se tiču njene diplome bile također poništene.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.