CIK odlučio: Prošao prijedlog Branka Petrića, poznata raspodjela mandata
Branko Petrić, Irena Hadžiabdić, Stjepan Mikić, Novak Božiković i Vlado Rogić glasali su za prijedlog Branka Petrića o načinu popune Doma naroda FBiH.
Tako će se raspodjela mandata iz kantonalnih skupština u FBiH vršiti po popisu iz 2013. godine, ali će iz svake skupštine ući po najmanje jedan delegat iz svakog konstitutivnog naroda, ukoliko je kao takav izabran u kantonalne skupštine.
"Time su se stvorili uvjeti za nesmetan izbor delegata u Dom naroda Parlamenta FBiH. Mi smo to uradili i uz to što postoje sporenja treba li to raditi CIK ili zakonodavac. Koristili smo sve principe koje sadrži najveći zajednički sadržilac, poštujući principe pariteta, koji se provlači kroz sve ustave u BiH", kazao je Petrić.
On je rekao da će odluka stupiti na snagu dan nakon objave u Službenom glasniku, a to će se, prema njegovim riječima, desiti za dan-dva.
CIK je, kako smo već ranije pisali, pripremio četiri prijedloga o popuni Doma naroda Parlamenta FBiH, dva prijedloga su zasnovana na popisu iz 1991., a dva na popisu iz 2013. godine.
Prva varijanta predlaže da se koristi popis stanovništva iz 1991. godine, uz primjenu člana 8 tačka 3 Ustava FBiH, odnosno princip 1/1/1 koji znači da će u Domu naroda biti najmanje jedan Bošnjak, jedan Srbin i jedan Hrvat iz svakog kantona ukoliko su izabrani.
Drugi prijedlog je da se koristi popis iz 1991. godine, ali da se ne primjenjuje princip 1/1/1. Varijanta broj dva predeviđa da ne bi bilo bošnjačkih zastupnika iz Posavskog, BPK, Kantona 10 i ZHK; hrvatskih iz USK, BPK i KS te srpskih iz Posavskog, BPK i ZHK.
Treći prijedlog je korištenje popisa iz 2013. i princip 1/1/1, dok je četvrta varijanta popis iz 2013. godine, ali bez garancije da će iz svakog kantona biti izabran predstavnik svakog konstitutivnog naroda.
Prema posljednjoj varijanti, u Domu naroda ne bi bilo zastupnika Bošnjaka iz Posavskog kantona, BPK, HNK, ZHK i Kantona 10. Prema istoj varijanti ne bi bilo zastupnika Hrvata iz USK, TK, KS i BPK, dok srpskih zastupnika ne bi bilo iz Posavskog kantona, BPK, SBK i ZHK.
Novinare je zanimalo može li se ova odluka osporiti pred Sudom BiH ili Ustavnim sudom BiH.
“Ovo je opšti akt, koji CIK donosi na osnovu ovlaštenja, nije pojedinačna odluka i nije podložna tužbama Sudu BiH. Oni koji imaju pravo na to, mogu ovu odluku osporiti pred Ustavnim sudom BiH”, rekao je Petrić.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.