Ćidić: Nije dovoljno imati ambasadorov broj u mobitelu, BiH treba strateški dijalog sa SAD-om
Sjedinjene Američke Države (SAD) i Republika Srbija potpisale su u srijedu, 18. septembra, sporazum o strateškoj saradnji u oblasti energetike, i to je prvi sporazum o „strateškoj saradnji“ uopće između dvije zemlje, prenosi „Glas Amerike“.
Ministar vanjskih poslova Republike Srbije Marko Đurić, koji je u Washingtonu potpisao sporazum sa podsekretarom SAD za energetiku Hozeom Fernandezom, ocijenio je da je ovo "važan i odgovoran korak ka unapređenju partnerstva sa SAD i osiguranju dugoročne energetske sigurnosti".
Važnost strateških dijaloga
Dvije i pol godine ranije, u martu 2022. u Washingtonu je, također, održan 1. Američko-hrvatski strateški dijalog koji je obuhvatio mnogo tema. Dijalog je bio sveobuhvatan, pokrivao je područja odbrane, odnosno vojne saradnje, politike, ekonomije, energije, obrazovanja i ulaganja. Hrvatski mediji i zvanični itvrdili su da je "poseban naglasak stavljen na BiH i reformi izbornog zakona". Ovo je samo primjer kako se u rovitim međunarodnim odnosima o našoj zemlji može razgovarati, ali možda i odlučivati, bez BiH.
Heroji.ba: Online mapa i registar šehida i poginulih branitelja dostupni javnosti
Kako god, Al Jazeerin reporter Ivica Puljić javio je tada da je sastanak bio "uspješan potez za Hrvatsku koja je sada među najpouzdanijim i najbližim američkim partnerima i u NATO-u i u Europskoj uniji, ali i globalno".
Naša tema | Hrvatska i Srbija imaju sporazume o strateškoj saradnji sa SAD: Gdje je i šta radi BiH?!
U međuvremenu, Ambasada SAD-a u srijedu, 18. septembra, oštro je kritizirala zamjenika predsjedavajućeg Vijeća ministara i ministra odbrane BiH, Zukana Heleza, nazivajući njegove izjave „izdajom prijateljstva s NATO-om“. Ovo je samo radni primjer potrebe da se o strateškim pitanjima dvije zemlje razgovara na razinama država, a ne sa pojedincima, pojedinim partijama ili političkim grupama, ma ko oni bili.
„Takozvani „strateški dijalozi“ koje Sjedinjene Države vode sa svojim prijateljima i saveznicima važni su radi usklađivanja interesa i koordiniranja aktivnosti, posebno u ključnim oblastima poput odbrane, energetike i tehnologije. Ovaj format nudi američkim partnerima mogućnost da iznesu i naglase i neke druge teme, što je bio slučaj s Hrvatskom prije par godina kada je tema Izbornog zakona bila jedna od glavnih na strateškom dijalogu između SAD-a i Hrvatske“, kaže za Radiosarajevo.ba Ismail Ćidić, predsjednik Bosnian Advocacy Centra, sestrinse organizacije Ujedinjene strateške alijanse za BiH (USABiH), čiji je cilj jačati savezništvo naše zemlje i Sjedinjenih Američkih Država.
Najvažniji saveznik
Srbija i Hrvatska, napominje Ćidić. nisu jedine države koje su u posljednjih par godina vodile ovakve razgovore.
„Samo u posljednjih šest mjeseci nekoliko država iz šireg okruženja imale su strateški dijalog s SAD-om - Rumunija, Austrija, Slovenija i Grčka“, podsjeća.
Ambasada SAD žestoko kritikovala ministra Heleza: "Grozna izdaja prijateljstva NATO-a s BiH"
Zato smatra da je vrijeme da zauzme proaktivniji, ali strateški pristup.
„Zašto Bosna i Hercegovina uopće ne povlači ovo pitanje treba pitati prije svega one koji misle da je dovoljno imati ambasadorov broj telefona u svom imeniku i da se otprilike tu završava posao usklađivanja interesa i jačanja odnosa. Bosna i Hercegovina ne samo da treba predložiti ovu inicijativu svom najvažnijem savezniku, nego treba koristiti i druge mehanizme za promociju svojih interesa u ključnim institucijama SAD-a preko profesionalnih lobističkih kuća“, zaključuje Ćidić.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.