Bursać: Dodika treba tretirati kao kažnjenika, svaki njegov potez je ništavan!

Sud Bosne i Hercegovine izrekao je prvostepenu presudu u krivičnom predmetu Milorad Dodik i drugi, kojom je predsjednik bh. entiteta RS proglašen krivim zbog počinjenja krivičnog djela neizvršavanje odluka Visokog predstavnika iz člana 203.a stav 1. Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, odnosno za neizvršenje presuda Visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu. Istovremeno, Miloš Lukić, izvršni direktor "Službenog glasnika RS" oslobođen je optužbe.
Kada je u pitanju bio prijedlog Tužilaštva BiH za utvrđivanje pravnih posljedica osude, u smislu člana 113. i 114. Krivičnog zakona BiH, Sud nije prihvatio takav prijedlog Tužilaštva, s obzirom na to da se pravne posljedice ne utvrđuju, već nastupaju po sili zakona po pravosnažnosti presude. Sud je obrazložio da nije postojao zakonski osnov za raspravljanje o ovom pitanju, prenio je portal Detektor.ba.
Kolumnista portala Radiosarajevo.ba Dragan Bursać rekapitulirao je odluku Suda BiH.

Analitičar o posrednim posljedicama sukoba SAD-Iran: Bosna je najugroženija...
"Da rekapituliramo: Dodik reče da neće uložiti žalbu, pa ga od danas treba tretirati kao kažnjenika. Svaki njegov postupak s političke pozicije moći, od danas je ništavan! Svaka priča o tome kako 'nije kažnjen' je ništavna i ide relativizatorima na ruku. Toliko!", ocijenio je Bursać.
Podsjetimo, Sud Bosne i Hercegovine pojašnjava da su pravne posljedice osude, za krivično djelo za koje je optuženi Milorad Dodik nepravosnažno oglašen krivim, taksativno navedene u odredbi člana 203.a stav 5. Krivičnog zakona BiH, i to na sljedeći način:

Dragan Bursać: Dodiku ostao samo Zmaj od Šipova i prazan ekran!
(5) U skladu s članovima 113. i 114. ovog Zakona, osuda za krivična djela iz stava (1) ovog člana ima za pravnu posljedicu osude:
a) prestanak službene dužnosti i prestanak zaposlenja;
b) oduzimanje odlikovanja;
c) zabranu vršenja službene dužnosti u zakonodavnom, izvršnom, pravosudnom, upravnom ili bilo kojem organu koji se u cijelosti ili djelomično finansira iz javnih sredstava; i
d) zabranu stjecanja službene dužnosti u zakonodavnom, izvršnom, pravosudnom, upravnom ili bilo kojem organu koji se u cijelosti ili djelomično finansira iz javnih sredstava.
S tim u vezi napominjemo, a kako je to i navedeno u kratkom obrazloženju prilikom objave presude, da ovakve pravne posljedice osude, prema članu 5. KZBiH, nisu krivičnopravna sankcija, zbog čega se iste ne utvrđuju, ne izriču i ne unose u presudu, s obzirom na to da nastupaju po automatizmu, odnosno sili zakona, u slučaju da osuda za krivično djelo iz člana 203.a stav 1. KZBiH postane pravosnažna.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.