Bruka i sramota: BiH u rangu diktatura u kojima se vlast nikad nije mijenjala

Prema posljednjim rezultatima percepcije ispitanika na korupciju, Bosna i Hercegovina je najlošija u regiji - nalazimo se na 114. mjestu, zajedno sa Bjelorusijom i Laosom.
Od najbolje ocijenjene zemlje regiona 2012. godine danas je BiH na dnu Zapadnog Balkana. Razlozi su urušavanje integriteta izbornog procesa i izborne prevare koje prate već nekoliko izbornih ciklusa. BiH je po ovom indeksu u rangu sa diktaturama u kojima se vlast nikad nije mijenjala.
"BiH je kontinuirano nazadovala i sada je na samom dnu regiona. Imate trendove gdje se udara na slobodu medija, na civilno društvo, na opoziciju i na izborni proces, na pravosuđe i u takvoj situaciji imate uslove za nesmetanu korupciju", kaže Srđan Traljić, menadžer za odnose sa javnošću Transparency Internationala (TI) BiH.

Proljeće u Sarajevu: Građani iskoristili lijepo vrijeme za šetnju Baščaršijom
Kad se pogledaju rezultati institucija, vlast u BiH se odbija suočiti sa ovim problemom - štiteći svoje interese, tvrdi Ivana Korajlić, izvršna direktorica TIBiH, podvlači Federalna. Direktne kontrole političkih subjekata ne bi smjelo biti nad radom Uskoka i VSTV-a, a bez zakona o sukobu interesa u Federaciji - nema efikasne borbe protiv korupcije: "Imamo stotine nosilaca funkcija u Federaciji koji obnašaju po 3, 4 ili više funkcija koje su međusobno nespojive. Imamo članove vlade koji su u direktnom sukobu interesa i direktne opstrukcije da se ovaj zakon ne usvojić"
Traljić podsjeća da je prošle godine bilo nekoliko presuda visokim zvaničnicima u Federaciji, ali da nema sistemskom pristupa borbi protiv korupciji i najveće korupcionaške afere ostaju neistražene.
Ipak, takve neistražene afere su dovele do mnogih zloupotreba poput krađe javnih resursa, neispunjenja prioriteta za ulazak naše zemlje u EU i, najvažnije, katastrofa poput poplava u Donjoj Jablanici, gdje su se ljudskim životima plaćali propusti. Postavlja se pitanje kada ćemo napustiti nakaradne i konačno prihvatiti prikladne standarde. Ne zbog interesa političara već životnih standarda svih građana.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.