Bošnjaci pozvali Hrvate u RS na zajedničku borbu do pune konstitutivnosti
Oni su pozvali na otvaranje međustranačkih razgovora radi zajedničkog političkog nastupa na prostoru tog entiteta, a sve s ciljem sticanja potpune ravnopravnosti i jednakih mogućnosti za sve građane na prostoru RS.
Nakon sastanka potpredsjednika bh. entiteta RS Ramiza Salkića sa izabranim i imenovanim političkim predstavnicima Bošnjaka u tom entitetu, saopćeno je da je razgovarano o aktuelnim problemima i izazovima s kojima se suočavaju Bošnjaci povratnici.
Sastanku su prisustvovali Senad Bratić, potpredsjednik Narodne Skupštine RS, Edin Ramić, federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica, Kemo Čamdžija, potpredsjedavajući Vijeća naroda RS, Mujo Hadžiomerović, predsjednik Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS i Admir Čavka, predsjednik Kluba poslanika „Domovine“ u Narodnoj skupštini RS.
"Učesnici sastanka su osudili nastavak prakse negiranja zločina nad Bošnjacima, veličanja ratnih zločinaca i vrijeđanja žrtava, što smatraju nastavkom činjenja genocida. Pozvali su vlast u entitetu RS da prestane sa tom praksom, te da poduzme neophodne mjere na uklanjanju plakata i bilborda koji veličaju osuđene ratne zločince, ali i da se konačno okrene izgradnji društva jednakih mogućnosti za sve građane, uz poštovanje žrtava i osudu ratnih zločina", saopćeno je iz Salkićevog kabineta.
Na sastanku je istaknuto „da je neprihvatljiv nastavak pritisaka na Bošnjake u entitetu RS, provođenje različitih oblika diskriminacije i napada na njihovu imovinu“.
"Očekujemo od Vlade RS da ukine aparthejd i diskriminaciju u obrazovnom procesu i prekine negiranje bosanskog jezika, te omogući Bošnjacima, kao konstitutivnom narodu, zastupljenost u javnim ustanovama i institucijama u skladu sa članom 97. Ustava entiteta RS. Tražimo uspostavu nacionalnog balansa u MUP-u RS u skladu sa članom 97. Ustava entiteta, kako bi se vratilo povjerenje u MUP RS, koje danas ne postoji unutar bošnjačkog naroda. Također, očekujemo od entitetske Vlade da konačno značajnije počne podržavati infrastukturne projekte u bošnjačkim mjestima u ovom entitetu, ali i privredne aktivnosti, te projekte iz oblasti kulture i obrazovanja", kazao je Salkić.
Na sastanku je rečeno da je Federalna vlada bila ranije, a posebno je to danas evidentno, glavni finansijer i nosilac povratka na prostoru cijele Bosne i Hercegovine, a posebno bh. entiteta RS.
"Mi smo zbog toga zahvalni svim dosadašnjim sazivima. Međutim, imajući u vidu svakodnevne zahtjeve s terena, te položaj povratničke populacije, smatramo da su sredstva koja trenutno izdvaja Vlada FBiH, nedovoljna za realizaciju potrebnih projekata u sredinama gdje žive povratnici. Zbog toga, očekujemo od nadležnih u Vladi Federacije, ali i drugih nivoa vlasti, da razmotre zahtjeve povratnika iz bh. entiteta RS, te povećaju izdvajanja za tu populaciju", kazao je potpredsjednik Salkić.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.