BH Pošte izgradile Public Key Infrastructure sistem: Evo šta je to i šta znači za građane i građanke
U Glavnoj pošti u Sarajevu danas, 12. septembra, održana je promocija korištenja elektronskog potpisa u institucijama Bosne i Hercegovine kroz novu uslugu BH Pošte - izdavanje kvalificiranih elektronskih potvrda - e-potpis i tom prilikom je direktoru Agencije za javne nabavke BiH Tariku Rahiću BH Pošta uručila kvalificiranu elektronsku potvrdu za elektronski potpis.
BH Pošta je novom uslugom, kako je istaknuto, ponudila infrastrukturu u procesu digitalizacije koji će doprinijeti kvalitetnijim uslugama građanstvu i poslovnoj zajednici. BH Pošta, kao zvanični ovjerilac, kroz infrastrukturu javnih kriptografskih ključeva (PKI), ovlaštena je za izdavanje kvalificiranih elektronskih potvrda (e-potpis), te na taj način doprinosi razvoju digitalnih rješenja u BiH. Ta usluga će ubrzati i pružiti dodatnu sigurnost digitalnog poslovanja, smanjiti administraciju i troškove, te povećati kvalitet poslovanja.
Vršilac dužnosti generalnog direktora BH Pošte Adis Šehić je rekao da su zalaganjem menadžmenta i zaposlenika BH Pošte izgradili infrastrukturu javnih kriptografskih ključeva - PKI.
Dirljivo pismo zaposlenika OŠ Prečko: Srca su nam slomljena, ali niste sami. Tuga je cijena ljubavi
"Na taj način BH Pošta pomaže razvoju digitalnih rješenja za poboljšanje procesa javnih nabavki u BiH, te što bržem uspostavljanju e-uprave, što potvrđuje našu odluku da budemo društveno odgovorna kompanija i, kao takva, primjer drugim domaćim kompanijama. Saradnja sa državnim institucijama nam je od velikog značaja pri čemu se želim zahvaliti gostima iz Agencije za javne nabavke BiH, a posebno na tome što su izborom BH Pošte kao ovlaštenog ovjerioca prepozali naš kvalitet i ukazali nam povjerenje", rekao je Šehić.
Kapaciteti BH Pošte, kako je naveo, prednost su za realizaciju te usluge, a kvalificirane elektronske potvrde dostupne su u administrativnim centrima BH Pošte u Sarajevu, Tuzli, Zenici, Bihaću, Mostaru, Travniku i Goraždu, te u BH Pošti u Brčkom, sa tendencijom da se ova usluga uskoro proširi na sve opštinske pošte.
BH Pošta je pozvala predstavnike i ostalih institucija, agencija, ministarstava, da slijede primjer zaposlenika Agencije za javne nabavke, da izaberu BH Poštu kao ovlaštenog ovjerioca, te da im ukažu povjerenje u izradi svojih kvalificiranih potpisa.
Agencija za javne nabavke BiH, kako je rekao direktor Tarik Rahić, posvećeno radi na digitalnoj transformaciji sektora javnih nabavki s ciljem usklađivanja sa standardima Evropske unije.
"Uz podršku USAID-ovog Projekta E-uprave postignut je značajan napredak uvođenjem inovativnih digitalnih rješenja, uključujući informacioni sistem za centralizovane javne nabavke, te u narednom periodu e-Registar potvrda o uredno izvršenim ugovorima i Modula za analizu i monitoring postupaka javnih nabavki. Ta podrška se nastavlja, te u saradnji sa JP BH Pošta, Agencija za javne nabavke BiH je danas preuzela e-potpise za ovlaštene potpisnike, čime nastojimo ubrzati administrativne procese i smanjiti troškove, uz primjenu bržeg i sigurnijeg digitalnog poslovanja. Ovi koraci unaprijedit će transparentnost i efikasnost sistema javnih nabavki, doprinositi kvalitetnijim uslugama za građane i poslovnu zajednicu", istakao je Rahić.
USAID BiH je podržao nabavku kvalificiranih elektronskih potvrda za elektronski potpis za uposlenike Agencije za javne nabavke BiH, a direktorica Ureda za ekonomski razvoj USAID BiH Kim Kim Yee je navela da je Vlada Sjedinjenih Američkih Država posvećena saradnji sa javnim institucijama i vođenju digitalne transformacije javnog sektora u Bosni i Hercegovini kako bi građani, privreda i institucije imali koristi.
"Javno preduzeće BH Pošta ovlašteno je da izdaje sigurne, kvalifikovane certifikate za e-potpis i to u praksi znači da zaposlenici Agencije za javne nabavke BiH sada mogu elektronski, na siguran način potpisivati dokumenta sa istom pravnom valjanosti kakvu ima i svojeručni potpis", dodala je Kim Kim Yee.
E-potpis, istaknuto je, olakšava razmjenu dokumenata, smanjuje troškove i unapređuje javne usluge. Iz BH Pošte su pozvali sve zainteresovane kompanije i pojedince da se obrate njihovom stručnom timu, koji će im pomoći u procesu certificiranja.
Šta je PKI?
Da bismo približili našim čitaocima šta je zapravo Public Key Infrastructure, možemo početi od jedne konstatacije - on je sveprisutan na internetu.
PKI se nalazi u svim preglednicima za internet, te pomaže da se osigura javni internetski promet. Za institucije, on znači nešto drugačiju primjenu nego što je to za krajnjeg korisnika ili korisnicu, posebno u kontekstu sigurnosti i privatnosti.
PKI sadrži dva ključa - privatni i javni. Javni ključ se može dijeliti svima, bez obzira gdje, kada i kako. Privatni ključ se ne dijeli nikada ikome, te ostaje u posjedu osobe čiji je email ili drugi digitalni resurs. Primjer, osoba 1 daje osobi 2 javni ključ, koji se koristi za šifriranje poruke od strane osobe 1. Nakon šifriranja, osoba B svojim privatnim ključem dešifruje poruku i pristupa informacijama.
PKI je jedna od najefikasnijih i najzastupljenijih metoda da se osigura konfidentalnost, autentičnost i integritet poslanih digitalnih resursa u elektronskim komunikacijama i transakcijama. Ovim potezom se Bosna i Hercegovina pridružila listi zemalja koje su digitalizirale upravu, te pojednostavile proces za građane i građanke.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.