Bez napretka u oblasti vladavine prava neće biti napretka u procesu EU integracija

1
Radiosarajevo.ba
Bez napretka u oblasti vladavine prava neće biti napretka u procesu EU integracija
PrtScr / Pododbor za pravdu, slobodi sigurnost

Peti sastanak Pododbora za pravdu, slobodu i sigurnost između Evropske unije i Bosne i Hercegovine održan je 17. i 18. decembra 2020. putem video-konferencije.

Članovi delegacije EU su istakli da bez konkretnog napretka u oblasti vladavine prava neće biti napretka u procesu evropskih integracija BiH. Naglašeno je da izmjene i dopune važećeg Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću, kao i novi propisi o VSTV-u i sudovima u BiH, moraju biti u skladu sa preporukama Evropske komisije. Od vlasti u BiH je zatraženo prioritetno uspostavljanje kredibilnog i rigoroznog sistema za provjeru izjava o imovinskom stanju nosilaca pravosudnih funkcija, povećanje njihove odgovornosti i nezavisnosti od političkih uticaja.

Evropska komisija je pozdravila usvajanje Revidirane državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina uz napomenu kako je važno da se implementira u predviđenim rokovima, za što je obećana finansijska podrška. Članovi delegacije BiH su obavijestili Evropsku komisiju o provođenju planova integriteta i unapređenja etičkih standarda u pravosudnim institucijama, kao i da će prioritet u procesuiranju ratnih zločina imati najsloženiji predmeti i predmeti sa ranijom haškom oznakom „A“ .

Predstavnici EU su pozvali na usvajanje novog zakona o sukobu interesa na državnom nivou i u Federaciji BiH te izmjena i dopuna propisa Brčko distrikta u skladu sa standardima EU.

Također je potrebno na državnom nivou harmonizirati pravni okvir u krivičnom zakonodavstvu s ciljem poboljšanja institucionalne saradnje među tijelima za provođenje zakona i razmjene operativnih podataka, te usvojiti strateški pristup u borbi protiv organiziranog kriminala, uključujući kibernetički kriminal i trgovinu ljudima.

Pohvaljen je napredak u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma, koji je rezultirao odlukom Evropske komisije o uklanjanju BiH sa liste visoko rizičnih država. Od BiH se, istovremeno, očekuje usvajanje zakona o sprečavanju pranja novca, bolji rezultati u vođenju
finansijskih istraga, oduzimanju imovine stečene krivičnim djelima i uspostavljanje registra informacija o stvarnom vlasništvu.

Istaknuta je podrška u izradi nove strategije za borbu protiv terorizma, prevenciju nasilnog ekstremizma i radikalizacije sa posebnim fokusom na repatrijaciju i resocijalizaciju povratnika sa stranih ratišta. BiH je pozvana da uspostavi efikasnu koordinaciju kontrole i upravljanja granicama, te poboljša sistem azil i upravljanja migracijama u koje trebaju biti uključeni svi nivoi vlasti, za što je, također, osigurana pomoć EU.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije